Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Polka, która zatrzymała ruch na autostradzie, by uratować psa

Rozmowy
13 grudnia 2023

Pewnego grudniowego wieczoru, a dokładnie dzień przed Mikołajkami media amerykańskie obiegła wiadomość o niezwykłej akcji ratunkowej na drodze szybkiego ruchu Staten Island Expressway. Bohaterska kobieta uratowała małego Bean, który przerażony błąkał się wśród jadących samochodów. Jak się okazało była nią Polka Ela Wolska-Wojda.

Udało nam się dotrzeć do tej niezwykłej kobiety, aby zapytać ją o przebieg akcji ratunkowej.


Ela czy możesz przedstawić się naszym czytelnikom?


Oczywiście. Jestem z pochodzenia Polką. Zajmuję się fotografią, jestem fotografką. Uwielbiam zwierzęta i jestem czuła na ich los. Uwielbiam także biegać i całkiem niedawno miałam okazję wykorzystać tę umiejętność.

Jak to się stało? Jak udało Ci się zatrzymać ruch na autostradzie?


Wszystko wydarzyło się parę dni temu, 5 grudnia, na nowojorskiej SI Expressway, około godziny 9pm. Wraz z mężem wracając z Brooklynu zauważyliśmy dwa samochody, które zaczęły nagle zwalniać i jechać w nietypowy sposób, po chwili spostrzegliśmy małego pieska, który biegał pomiędzy samochodami. Stwierdziliśmy, że musimy wyprzedzić wszystkich i w miarę możliwości stanąć na drodze pieska. Gdy wybiegłam z samochodu, byłam bardziej widoczna niż mały Bean i samochody automatycznie zaczęły zwalniać. Głównym moim celem było spowolnić ruch na autostradzie i jak tylko to możliwe uspokoić psa.

Jak zareagował pies? Był przestraszony czy poddał się?


Był bardzo wystraszony i uciekał za każdym razem, gdy do niego podbiegłam bliżej.

Foto z kamery samochodowej Katie Marie Montello

Czy po raz pierwszy znalazłeś się w podobnej sytuacji, ratowałaś zagrożone zwierzę przed niebezpieczeństwem?


To była pierwsza taka sytuacja w moim życiu, i na dodatek w tak nietypowym miejscu.

Foto z kamery samochodowej Katie Marie Montello

Jakie emocje towarzyszyły temu doświadczeniu? Byłaś przerażona czy zdeterminowana, by pomóc?


Byłam raczej zdeterminowana, przerażała mnie wizja, że pies może odskoczyć gwałtownie i wpaść pod koła samochodów, które niebezpiecznie zbliżały się do przestraszonego zwierzęcia, niemniej jednak każdy z kierowców zwalniał, jakby chciał w ten sposób pomóc zagubionemu psiakowi.

Wiem, że biegasz w maratonach, czy to pomogło w pogoni za psem?


Gdy biegłam, przypomniał mi się maraton, pomyślałam: mogę za tobą piesku biec aż do NJ jeszcze nie miałam okazji biec po SI Expressway ;), nie poddam się! Byłam przekonana, że właściciel psa jest w którymś z samochodów, tuż za mną.

Jak udało Ci się odnaleźć właściciela psa?


Właściciela psa znalazła Kaitlyn McGinley, która pomogła bardzo w złapaniu Bean. Piesek wbiegł pod jej samochód. Gdy złapałam psa ona otworzyła torbę i wzięła go do siebie. Skontaktowała się z weterynarzem i dzięki nakręconemu przez Katie Montello nagraniu, które pojawiło się w mediach społecznościowych znalazła się właścicielka małego Bean. Wiele osób pomogło uratować pieska, kierowcy zachowali się bardzo odpowiedzialnie. To wspaniałe!

@kat.vmarie

REPOST SO WE CAN FIND THE OWNERS

♬ original sound – Katie

Dziękujemy za rozmowę. Miłe, że nasi rodacy stają się bohaterami tak pozytywnych wiadomości. Brawa Ela Wolska-Wojda!!!

A Bean stał się bardzo popularny, ma nawet swój profil na Instagramie:


Dodaj komentarz