Inicjatorem biegu jest radio WPNA FM. Jest to jedna z największych imprez sportowych organizowanych przez Polonię w Stanach Zjednoczonych, mająca na celu uczczenie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli. W tym roku odbędzie się 27 października!
Bieg Niepodległości to dwa dystanse do wyboru: bieg na 10 km oraz bieg lub marsz na 5 km. Przyciąga zarówno biegaczy profesjonalnych, jak i amatorów, biorą w nim całe rodziny. Uczestnicy biegną w biało-czerwonych barwach, często niosąc polskie flagi, co tworzy niepowtarzalną atmosferę przesiąkniętą patriotyzmem.
Każdy uczestnik Biegu Niepodległości oprócz numeru startowego otrzymuje pamiątkową koszulkę i oryginalny medal będący nagrodą za pokonanie wybranej trasy. Po biegu wszyscy zaproszenia są na wspólny lunch.
Organizatorzy starają się, aby wydarzenie to było nie tylko sportowym wyzwaniem, ale również okazją do integracji społeczności polonijnej oraz promowania polskiej historii i kultury. W Chicago, gdzie liczne mieszka liczne grono Polaków, Bieg Niepodległości cieszy się dużą popularnością, a udział w nim jest wyrazem jedności i dumy narodowej.
Dla wielu uczestników bieg ten stał się tradycją. Wśród nich jest Agnieszka Borynik, dobrze nam znana z wywiadu na temat jej pasji do bieganiu, która swoją przygodę z bieganiem rozpoczęła właśnie podczas Biegu Niepodległości w Chicago w 2018 roku.
To wydarzenie stało się dla niej inspiracją, która zapoczątkowała jej sportową pasję później połączoną także z podróżowaniem po świecie. Dziś jest symbolem wytrwałości i spełniania marzeń, a Bieg Niepodległości pozostaje dla niej ważnym punktem na mapie sportowych doświadczeń. „To tutaj zdobyłam mój pierwszy medal, który był dla mnie przełomem, także z innego powodu. W tym samym czasie medal otrzymał również (pośmiertnie) mój pradziadek, Antoni Konradowski, który walczył u boku Józefa Piłsudskiego o odzyskanie Wolności dla Polski.”
Ludzie często tworzą grupy, aby wspólnie wziąć udział w Biegu Niepodległości. Tak było w przypadku drużyny z Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie, w skład której weszli nauczyciele, rodzice i uczniowie.
Takie grupy dodają biegowi wyjątkowego ducha rywalizacji i wspólnoty, łącząc wokół wspólnej idei świętowania polskiej niepodległości.
W Biegu Niepodległości można również wziąć udział w formie wirtualnej z dowolnego zakątka Ameryki. Ta opcja jest idealna dla osób, które nie mogą przyjechać do Chicago, ale chcą uczcić Święto Niepodległości Polski. Uczestnicy mogą zarejestrować się online i pobiec wybrany dystans w swojej lokalizacji. Wirtualni biegacze często otrzymują specjalne pakiety, takie jak pamiątkowa koszulka i medal, które są wysyłane pocztą.
Taka forma biegu daje możliwość wspólnego świętowania niepodległości Polski niezależnie od miejsca zamieszkania. Pozwala na udział w tym patriotycznym wydarzeniu wszystkim Polakom mieszkającym w różnych częściach Stanów Zjednoczonych, którzy pragną aktywnie świętować kolejne rocznice.
Zapisujcie się https://runsignup.com/Race/IL/Chicago/PolishIndependenceRun
Polecamy i zapraszamy!
Czytaj również:
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.