Po raz 31 polonijni licealiści bawili się na Studniówce 2024. W tym roku organizatorem zabawy była Akademia Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i wzięło w niej udział 37 polonijnych szkół z aglomeracji chicagowskiej.
Jak co roku, pod salę bankietową Drury Lane w Oakbrook Terrace podjeżdżały limuzyny, z których wysiadały grupy elegancko ubranych i roześmianych nastolatków wraz z wychowawcami i dyrektorami. Zanim rozpoczęła się oficjalna prezentacja, każda klasa pozowała do pamiątkowego zdjęcia, można było także robić sobie fotki na ściance i przy szkolnych bannerach.
Dokładnie o godzinie 6 PM rozpoczęła się prezentacja i powitanie szkół. Poszczególne delegacje zapowiadane przez prowadzących w świetle fleszy i przy dźwięku oklasków przechodziły główną alejką sali bankietowej podążając do wyznaczonych stolików. Następnie Karolina Baran – Kaeyra, znana polonijna artystka odśpiewała hymny, polski i amerykański, a zebranych powitali organizatorzy czyli dyrektor Szkoły Piłsudskiego Jolanta Harrison, Konsul RP w Chicago dr Paweł Zyzak oraz prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewa Koch.
Kolejnym punktem oficjalnego programu było wręczenie stypendiów dla Najlepszych z Najlepszych czyli wyróżniających się w nauce uczniów. Ponad 40 uczniów otrzymało medale, pamiątki oraz czeki w wysokości $1000 lub $500.
Po tej części podano smakowitą kolację, a po niej po krótkim występie tancerzy z Centrum Ekspresji Artystycznej Szepty zaproszono wszystkich do wspólnego odtańczenia poloneza.
I tym akcentem rozpoczęto studniówkową zabawę przy polskich i światowych przebojach. Tradycją chicagowskiej studniówki jest symboliczne „przejście przez setkę”. W połowie imprezy na środku sali ustawiana jest wielka cyfra 100, z głośników płynie przebój Czerwonych Gitar „Matura” a wszyscy uczniowie przechodzą przez jedno z zer cyfry sto, co ma symbolizować powodzenie na majowych maturach.
O północy z sufitu spada deszcz balonów a ostatnia piosenka zabawy to „To już jest koniec” Elektrycznych Gitar. A co robią w tym czasie nauczyciele i dyrektorzy? Przede wszystkim świetnie się bawią z polonijną młodzieżą, pozują do pamiątkowych zdjęć lub wideo w 360 video booth.
Co roku każdy uczestnik studniówki otrzymuje pamiątkę, są to np. koszulki z logo studniówki, zestawy długopisów na maturę lub inne gadżety oraz Pamiętnik Maturzysty, w którym obok fotek umieszczane są wypowiedzi uczniów z każdej szkoły i każdej klasy kończące zdanie „Z polskiej szkoły najbardziej zapamiętam…” Po oficjalnym zakończeniu imprezy zmęczeni ale radośni polonijni licealiści udają się do limuzyn i odjeżdżają bogatsi we wspomnienia świetnej zabawy.
31. polonijna Studniówka przeszła już do historii, a przed naszymi uczniami liceów matury.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.