Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

USA. Sąd w Illinois zakazał Donaldowi Trumpowi startu w prawyborach

Wiadomości
29 lutego 2024

Sędzia Tracie Porter z Illinois zakazała umieszczenia Donalda Trumpa na liście wyborczej w prawyborach prezydenckich Partii Republikańskiej w tym stanie USA. Wykonanie wyroku jednak odroczono do czasu apelacji Donalda Trumpa.

Tracie Porter, sędzia okręgowa w hrabstwie Cook, stanęła po stronie wyborców z Illinois, którzy argumentowali, że były prezydent powinien zostać wykluczony z list zarówno w marcowych prawyborach jak i w wyborach prezydenckich 5 listopada za naruszenie 14. poprawki do konstytucji USA. Powodem wykluczenia Trumpa z udziału w prawyborach w stanie Illinois jest jego udział w doprowadzeniu do ataku, przez jego zwolenników, na Kapitol 6 stycznia 2021 roku, w dniu, gdy Kongres zatwierdzał wybór Joe Bidena na prezydenta.

Rzecznik sztabu wyborczego Trumpa w wydanym oświadczeniu nazwał orzeczenie „niekonstytucyjnym” i zapowiedział odwołanie. Ostateczną decyzję w sprawie startu Trumpa prawyborach w Illinois podejmie prawdopodobnie amerykański Sąd Najwyższy. Donalda Trumpa z udziału w prawyborach wykluczyły wcześniej stany Kolorado i Maine. Obie decyzje zawieszono do czasu rozstrzygnięcia odwołania.

Czytaj też:


Dodaj komentarz