Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Warszawa ma unikatowy zabytek. W całej Polsce są tylko takie cztery

Wiadomości
06 lutego 2024

Wieża węglowa z Warszawy została nowym zabytkiem. Do rejestru zabytków wpisał ją prof. Jakub Lewicki – mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków. To unikatowa konstrukcja, a w całej Polsce są tylko takie cztery.

Żelbetowy zasobnik na węgiel wykorzystywany był głównie do nawęglania parowozów. – Urządzenie oddano do ruchu w połowie 1951 roku. W połowie lat 70. XX w. zakończono jego eksploatację. W dalszych latach zasobnik utrzymywano w sprawności technicznej ze względów strategicznych oraz w celu nawęglania parowozów ogrzewczych i sporadycznie pociągowych – podaje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Czym były wieże węglowe?

Tego typu budowle były niegdyś powszechnym elementem infrastruktury kolejowej. Służyły do zrzucania węgla na tender lokomotywy parowej, który ciągnął się bezpośrednio za kabiną lokomotywy. Początkowo były one wykonane z drewna, jednak XX w. zostały zastąpione trwalszymi konstrukcjami betonowymi. Takie obiekty zbudowano na dużych węzłach kolejowych przy parowozowniach Warszawa-Odolany, Kraków-Prokocim, Tarnowskie Góry-Las i Gdynia. Unikatowy zabytek znajduje się przy ulicy Gniewkowskiej 42 na warszawskich Odolanach.


Dodaj komentarz