Ich głównym zadaniem jest wsparcie nadzoru budowlanego w ocenie stanu technicznego budynków mieszkalnych oraz infrastruktury, które zostały uszkodzone w wyniku działania wody. Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, wyjaśnia, że samorządy oraz osoby prywatne potrzebujące pomocy powinny zgłaszać się do powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego. To właśnie oni koordynują działania inżynierów i wydają decyzje administracyjne.
#NEWS na dziś 😲🥲
— Eli Matusiak (@EliMatusia21) September 20, 2024
Potężne opady deszczu w Polsce i Europie oraz na świecie spowodowały gwałtowny wzrost wody w rzekach, co wywołało ogromne powodzie na południu Polski. Wielka fala zalała miasta, zniszczyła dorobek życia wielu ludzi. Z pomocą finansową przyszli obywatele Polski pic.twitter.com/dVbeijaK9l
Inżynierowie w terenie mają za zadanie ocenić, czy dany budynek nadaje się do dalszego użytkowania. W przypadku zagrożeń występujących w budynku, mogą oni zalecić jego wyłączenie z eksploatacji. Dobrzeniecki zwraca uwagę, że kluczową rolą inżynierów jest przyspieszenie działań nadzoru budowlanego w celu zapewnienia bezpieczeństwa poszkodowanym przez powódź.
Eksperci ostrzegają mieszkańców terenów zalanych przed wchodzeniem do budynków, które mogły zostać podmyte lub zniszczone. W szczególności, jeśli odsłonięte zostały fundamenty budynku, nie należy ich zasypywać przed przybyciem nadzoru budowlanego lub inżynierów. Ocena stanu technicznego musi być przeprowadzona przez specjalistów, aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom.
Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa przypomina, że oględziny zalanych budynków są bezpłatne, a osoby oferujące płatną pomoc mogą okazać się oszustami. Inspektorzy nadzoru budowlanego oraz inżynierowie są łatwi do zweryfikowania – posiadają legitymacje służbowe oraz noszą ubrania z wyraźnymi oznaczeniami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Od jutra również ich pojazdy będą odpowiednio oznakowane.
Jeśli ktokolwiek będzie żądał zapłaty za ocenę techniczną budynku, należy natychmiast zgłosić to na policję jako próbę oszustwa. Polska Izba Inżynierów Budownictwa podkreśla, że mimo już wystarczającej liczby inżynierów gotowych do pomocy, każdy inżynier z uprawnieniami może jeszcze zgłosić się do wsparcia terenowych zespołów.
Czytaj również:
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.