Powódź w Polsce, która dotknęła głównie Dolny Śląsk, Opolszczyznę i Śląsk, wywołana została przez niż genueński, przynoszący intensywne opady deszczu.
W wielu miejscowościach sytuacja jest dramatyczna – w Kłodzku, Głuchołazach, czy Stroniu Śląskim woda zalała całe obszary, niszcząc domy, mosty oraz infrastrukturę. Ewakuowano mieszkańców zagrożonych terenów, a służby ratunkowe interweniowały tysiące razy. Zerwane mosty i podtopienia odcinają od pomocy setki osób, które często szukają schronienia na dachach swoich domów.
Jak pomóc?
Fundacja Siepomaga uruchomiła zbiórkę na pomoc dla osób dotkniętych powodzią, a środki zebrane w jej ramach trafią bezpośrednio do poszkodowanych.
Caritas Polska aktywnie wspiera poszkodowanych przez powódź w Polsce. Organizacja uruchomiła zbiórki i przekazuje pomoc materialną oraz żywnościową do najbardziej dotkniętych rejonów. Caritas współpracuje z lokalnymi oddziałami, aby dostarczać potrzebującym środki higieniczne, wodę pitną i ciepłe posiłki.
W odpowiedzi na trudną sytuację powodziową w Polsce, Polski Czerwony Krzyż natychmiast rozszerzył swoje działania ratunkowe, uruchamiając kolejne Grupy Ratownictwa z ościennych terenów. Grupy Pomocy Humanitarnej z Zielonej Góry i Opola rozlokowały się w jednej ze szkół w Głuchołazach, gdzie wspólnie z lokalnymi służbami pomagają mieszkańcom, dostarczając ciepłe napoje i posiłki osobom ewakuowanym z zalanych terenów. Trwa zbiórka pieniędzy TUTAJ.
Pomoc dla powodzian jest niezwykle istotna, ponieważ w obliczu katastrofy naturalnej, takiej jak powódź, wiele osób traci dach nad głową, dobytek życia, a czasem nawet zdrowie. Każdy gest wsparcia ma ogromne znaczenie i może pomóc tym, którzy stracili wszystko, odzyskać nadzieję na lepszą przyszłość.
Radio ESKA zbiera dary dla powodzian w całej Polsce!
Zbiórka w lokalnych siedzibach Radia ESKA trwa dwa dni (pełna lista redakcji na końcu tego artykułu). Dary przyjmowane są:
w środę 18 września w godz. 10-20,
w czwartek 19 września w godz. 8-12.
Powodzianom potrzebne są:
woda butelkowana (zgrzewki),
żywność: do prostego podawania i odgrzania z długą data przydatności (słoiki, zupy instant, konserwy, pasztety),
mleko modyfikowane dla dzieci
pieluchy dla dzieci (jednorazowe), mokre chusteczki,
środki higieny osobistej (podpaski, podstawowe kosmetyki),
środki czystości do sprzątania (rękawice gumowe, duże rękawice robocze, duże worki na śmieci, środki chemiczne, papier toaletowy, ręczniki papierowe),
nowe koce, poduszki, pościele, śpiwory,
naładowane powerbanki, latarki, baterie,
kubki papierowe, sztućce i talerze jednorazowe (plastykowe i papierowe)
gruba folia budowlana.
Wszystkie przedmioty zostaną przetransportowane w piątek przez InPost bezpośrednio do zalanych miejscowości na południu kraju. Trafią do sztabów kryzysowych, które rozdzielą je pomiędzy potrzebujących.
Zbiórka trwa w 19 redakcjach lokalnych Radia ESKA:
Białystok, ul. Zwycięstwa 8 lok. 108
Gorzów Wlkp., ul. Nadbrzeżna 17/34
Kielce, ul. Duża 24
Kraków, ul. Wiślna 12
Lublin, ul. Krakowskie Przedmieście 55
Łomża, al. Piłsudskiego 11A
Łódź, al. Piłsudskiego 7
Płock, ul. Otolińska 21, pokój 203, wieczorem – przy wejściu do budynku
Poznań, ul. Piekary 14/15
Przemyśl, ul. Franciszkańska 22 (2. piętro)
Radom, ul. Struga 39A, lok. 5 i 6
Rzeszów, ul. Rynek 17 (1. piętro)
Siedlce, ul. Kochanowskiego 18
Sopot, ul. Rzemieślnicza 17/19
Sosnowiec, ul. Modrzejowska 20 (Promenada)
Szczecin, ul. Matki Teresy z Kalkuty 6
Warszawa, ul. Dęblińska 6, recepcja główna
Wrocław, ul. Ostrowskiego 30, parking przy szlabanach (bus Radia ESKA)
Zielona Góra, ul. Kożuchowska 8
Pomoc dla powodzian jest niezwykle istotna, ponieważ w obliczu katastrofy naturalnej, takiej jak powódź, wiele osób traci dach nad głową, dobytek życia, a czasem nawet zdrowie. Każdy gest wsparcia ma ogromne znaczenie i może pomóc tym, którzy stracili wszystko, odzyskać nadzieję na lepszą przyszłość.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.