Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Fragmenty Wieży Eiffla w medalach igrzysk olimpijskich w Paryżu

Wiadomości
08 lutego 2024

Fragmenty Wieży Eiffla znajdą się w medalach olimpijskich. To symbol francji – zaznaczył Joachim Roncin, kierownik projektu w komitecie organizacyjnym igrzysk. O złoto, srebro i brąz sportowcy będą rywalizować w Paryżu w dniach 26 lipca – 11 sierpnia.

Kawałki metalu wycięto z dźwigarów i innych elementów podczas remontu Wieży Eiffla. Sześciokątny kawałek żelaza z wizytówki Francji będzie osadzany w każdym medalu. Te z kolei zostały zaprojektowane przez paryski dom jubilerski Chaumet. Z przodu widnieje napis Paris 2044, a na rewersie znajduje się starożytna grecka bogini zwycięstwa – Nike.

– Koncepcja pojawiła się po kilku dyskusjach. Zdaliśmy sobie sprawę, że na całym świecie znany jest symbol Francji – Wieża Eiffla. Marzenie stało się rzeczywistością. – powiedział Joachim Roncin. Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się już po raz trzeci. Poprzednie miały miejsce w 1900 i 1924 roku.

Medale zostaną wykonane z metalu pochodzącego z recyklingu. Mennica Paryska wyprodukuje 5084 sztuk. Około 2600 trafi na igrzyska olimpijskie, a 2400 na igrzyska paraolimpijskie. Z kolei ich nadwyżka powędruje do muzeów lub zostanie zlicytowana.

Czytaj też:


Dodaj komentarz