Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zmarła Rosalynn Carter

USA
20 listopada 2023
Foto: FB @ The Carter Center

W Stanach Zjednoczonych zmarła była pierwsza dama Rosalynn Carter, żona 39. prezydenta USA Jimmy’ego Cartera. Dwa dni wcześniej została objęta opieką hospicyjną w swoim domu w stanie Georgia. Miała 96 lat.

Rosalynn Carter to amerykańska polityk i była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych. Urodziła się 18 sierpnia 1927 roku w Plains, w stanie Georgia, jako Eleanor Rosalynn Smith. Zdobyła rozgłos głównie dzięki swojej roli jako żona Jima Cartera, który pełnił funkcję 39. prezydenta USA w latach 1977–1981.

Rosalynn Carter odegrała istotną rolę jako pierwsza dama, angażując się w różnorodne działania społeczne i polityczne. Jednym z głównych obszarów jej zaangażowania było wsparcie dla praw człowieka oraz promocja zdrowia psychicznego. W 1977 roku, gdy jej mąż objął urząd prezydenta, zaangażowała się w Kampanię na rzecz Zdrowia Psychicznego, starając się zwiększyć świadomość i zmniejszyć stygmat związany z chorobami psychicznymi.

Jako pierwsza dama Rosalynn Carter zainicjowała również program „First Lady’s Conference on Mental Health”, który miał na celu zwrócenie uwagi na problemy zdrowia psychicznego w społeczeństwie. Jej prace nad poprawą warunków życia osób z chorobami psychicznymi przyczyniły się do zwiększenia świadomości na temat tych kwestii w Stanach Zjednoczonych.

Po zakończeniu prezydentury jej męża, Rosalynn nadal pozostawała aktywna w życiu publicznym. Wspólnie z Jimem Carterem założyła Carter Center, organizację non-profit, której celem jest promowanie praw człowieka, rozwiązanie konfliktów, poprawa zdrowia publicznego i wsparcie demokracji na całym świecie.

Rosalynn Carter była również autorką kilku książek, w których opisuje swoje doświadczenia jako pierwsza dama oraz podkreśla ważność działań na rzecz zdrowia psychicznego. Jej wkład w sferę społeczną i działalność charytatywną sprawiły, że jest ceniona postacią nie tylko wśród amerykańskiego społeczeństwa, ale także na arenie międzynarodowej.


Dodaj komentarz