Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zmarł Henry Kissinger

USA
30 listopada 2023

W Stanach Zjednoczonych zmarł w wieku 100 lat wpływowy amerykański ekspert w dziedzinie globalnego bezpieczeństwa Henry Kissinger. O śmierci byłego dyplomaty poinformowała jego firma konsultingowa. Przyczyny śmierci nie podano.


Henry Kissinger urodził się w 1923 roku w Niemczech jako Heinz Alfred Kissinger. Jego żydowska rodzina wyemigrowała do USA w 1938 roku. Podczas II wojny światowej służył w armii amerykańskiej jako tłumacz języka niemieckiego. Po wojnie studiował na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda.


Kissinger stał się w znany w Ameryce, gdy w 1969 roku został doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Richarda Nixona. W tej roli prowadził negocjacje mające na celu zakończenie wojny w Wietnamie, za co później otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Jako sekretarz stanu pomógł znormalizować stosunki USA z Chinami i prowadził negocjacje między Egiptem a Izraelem podczas wojny w 1973 roku. Pozostał sekretarzem stanu w administracji Forda do 1977 roku. Podczas rządów prezydentów Nixona i Forda Kissinger miał ogromny wpływ na amerykańską politykę zagraniczną.
Przez kolejne dziesięciolecia pracował jako konsultant i ekspert, a jego słuchane i szeroko komentowane opinie kształtowały globalną politykę oraz biznes.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/w wk


Dodaj komentarz