
Uczniowie sobotnich szkół, tak jak ich koleżanki i koledzy, na umowne sto dni przed maturą, radośnie celebrują niedługie zakończenie nauki, które dla niektórych trwało ponad 11 lat, gdyż swoją edukację zaczynali od przedszkola. Organizowana jest przez jedną z polonijnych szkół, w tym roku Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego, przy współpracy i pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu RP w Chicago oraz licznego grona sponsorów reprezentujących polonijne biznesy, organizacje i instytucje.
Rozpoczyna ją oficjalna sesja zdjęciowa, podczas której robione są zdjęcia każdej klasy, które potem znajdą się w pamiątkowym Pamiętniku Absolwentów Szkół Polonijnych, jaki uczniowie otrzymają już po zdaniu matury, podczas uroczystości związanych z zakończeniem roku szkolnego oraz nauki w sobotniej szkole.
Następnie wszystkie klasy wraz z dyrektorami, wychowawcami i prezesami szkół prezentowane są podczas oficjalnego wejścia na salę bankietową. Potem oczywiście następuje moment powitania, kilku zaproszonych gości, wśród których jest prezes Zrzeszenia, konsul oraz dyrektor szkoły organizującej zabawę zabiera głos życząc wszystkim udanej zabawy i po krótkim programie artystycznym oraz odtańczeniu tradycyjnego poloneza młodzież rusza na parkiet.
Zapewne ciekawi jesteście przy jakiej muzyce najlepiej bawi się polonijna młodzież? Największym powodzeniem i popularnością cieszą się polskie utwory disco dance lub disco polo. Młodzi Polonusi wykrzykują najgłośniej jak tylko się da teksty piosenek tańcząc na parkiecie w parach lub w grupach. Może zdziwi to Was, ale okazuje się, że ten rodzaj muzyki jest przez nich bardzo lubiany.
Teksty piosenek są łatwe do zapamiętania, te same frazy powtarzane są kilkakrotnie i to właśnie sprawia, że młodzi ludzie, dla których język polski jest drugim językiem świetnie radzą sobie ze śpiewaniem razem z wokalistami. Niejeden nauczyciel patrząc na tańczącą i śpiewającą młodzież uśmiecha się myśląc w duchu: „Śpiewają po polsku!!! Śpiewają po polsku!!!”.
Oczywiście co roku pojawiają się też popularne tańce takie jak Belgijka lub piosenki, które tańczone są przez całe grupy. W tym roku był to np. pociąg składający się z wszystkich uczestników zabawy do piosenki „Jedzie pociąg z daleka” w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego.
Polonijna studniówka ma także stałe elementy programowe, do których należy losowanie stypendiów dla najlepszych z najlepszych oraz przejście przez setkę i balony. Zacznijmy od stypendiów. Każda szkoła typuje jednego ucznia klasy maturalnej, który wyróżnia się wynikami w nauce i uczeń ten bierze udział w losowaniu stypendium ufundowanego przez polonijne instytucje, biznesy czy też organizacje. Szczęśliwcy otrzymują czeki na $500 lub $1000.
Jeżeli chodzi o przejście przez setkę to znaczenie tej ceremonii ma wymiar symboliczny. Uczniowie kolejnych szkół wywoływani przez prowadzących studniówkę przy dźwiękach hitu Czerwonych Gitar „Już za rok matura” radośnie przebiegają i przeskakują przez zera setki.
To przejście ma przypomnieć uczniom, że zostało już niewiele czasu na naukę do matury i że zaliczyli już większość etapów swojej polonijnej edukacji. Z kolei balony, często w barwach biało-czerwonych przy entuzjastycznych okrzykach młodzieży spuszczane są z sufitu pod koniec imprezy.
I tak powoli zabawa zbliża się nieuchronnego końca. Oczywiście młodzież tańczy do ostatniej minuty a wręcz sekundy. Popularną piosenką, często graną na zakończenie jest także „To już jest koniec” Elektrycznych Gitar, która jest klamrą zamykającą studniówkowe szaleństwa. I po zapaleniu świateł, zabraniu pamiątkowego prezentu studniówkowego oraz szkolnego banneru, który ozdabiał obok oficjalnej ścianki hol sali bankietowej zmęczeni ale uśmiechnięci, często śpiewający jeszcze jakieś piosenki uczniowie i ich opiekunowie podążają do czekających na nich limuzyn.
Tak wygląda w reporterskim skrócie polonijna studniówka. Z tą polską łączy ją wiele, piękne stroje uczestników, radosna atmosfera i zabawa pełna młodzieńczego entuzjazmu i żywiołowości. Następna taka impreza oczywiście za rok w trzecią sobotę stycznia.
Link do transmisji studniówki:
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.