Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Maluszki, kaszlaki, fiaciki w Miami

Chicago
04 lutego 2024
Foto: FB @ Tomasz Towbin

Auta PRL Chicago

Foto: FB @ Auta PRL Chicago

Auta PRL Chicago powstały w 2014 roku to klub zrzeszający miłośników motoryzacji i właścicieli aut jakie można było oglądać na polskich ulicach przede wszystkim do końca lat 80-tych. Na początku byli posiadaczami tylko 5 zabytkowych pojazdów z czasów PRL, dziś jest ich ponad 70. Samochody prezentowane są podczas wielu polonijnych imprez i wydarzeń takich jak Parada 3 Maja, WOŚP, Dzień Dziecka, Dzień Ojca ale także podczas zjazdów klubowiczów jakie odbywają się zazwyczaj na wiosnę.

Dla odwiedzających te imprezy są to wspaniałe okazje do powspominania lat dziecięcych, do pokazania własnym pociechom samochodów jakim jeździli ich dziadkowie lub tatusiowie ale także do przepełnionych sentymentem rozważań „Jak to było możliwe, że do fiata 126 p czyli popularnego maluszka zmieściła się cała rodzina i jeszcze liczne bagaże?”.

Rajd po Słonecznej Florydzie


Mieszkańcy Chicago i przedmieść rozpoznają już klubowiczów i ich samochody, więc nadszedł czas na wyprawę na Słoneczną Florydę. I jak zapowiadał prezes i jeden z założycieli klubu Paweł Gumularz działo, się działo. „Zestaw marzeń” czyli Fiaty 126 pm ruszył z Chicago do Miami a nawet do najdalej wysuniętego na południe Key West pod koniec stycznia.

Maluszki dojechały na Florydę na lawetach:

Oczywiście maluszki zrobiły furorę na słonecznej Florydzie. Wszyscy z zachwytem a nawet łezką w oku oglądali cudeńka polskiego przemysłu motoryzacyjnego, które „śmigały” po polskich szosach.

Oczywiście każdy chciał sobie zrobić pamiątkową fotkę, a niespodzianką było spotkanie z byłym prezydentem Lechem Wałęsą i Rafałem Sonikiem, którzy złożyli podpisy na samochodach.

Rafal Sonik, zwycięzca rajdu Dakar i dziewięciokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM, przebywał właśnie w Miami i zaskoczył wszystkich i dołączył się do rajdu:

To była niesamowita przygoda dla kierowców, ale i przechodniów, turystów!

Foto: FB @ CampRest 


A na koniec jeszcze ciekawostka…


Popularne maluchy budzą zainteresowanie także hollywoodzkich gwiazd. Tom Hanks otrzymał w 2017 roku w prezencie fiata 126p. Darowizna ta była wynikiem żartu jaki opublikował aktor na swoich mediach społecznościowych, zdjęcia z czerwonym maluszkiem, które podpisał „My new car”.

W 2021 sprzedał samochód za $83,500 podczas aukcji Bring a Trailer.


Dodaj komentarz