Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego oraz Millenium Królestwa Polskiego w USA

Chicago
16 kwietnia 2025
Foto: FB @ Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chicago

Prawdopodobnie 18 kwietnia czyli w Wielkanoc 1025 roku lub 23 kwietnia, uroczystość św. Wojciecha 1025 roku książę Bolesław zwany przez potomnych Chrobrym, będący już u schyłku swojego życia, w katedrze w Gnieźnie, ówczesnym centrum polskości został koronowany na króla.

Ale zanim do tego doszło w roku 1000 w Gnieźnie, podczas słynnego zjazdu cesarz Otton III na znak przyjaźni i przymierza założył na głowę polskiego księcia swój diadem i wręczył mu kopię włóczni św. Maurycego z relikwią, którą był fragment gwoździa z krzyża Chrystusa. Kolejnym darem cesarza były trzy złote płyty ozdabiające ołtarza z relikwiami św. Wojciecha. Odpowiedzią na dary Ottona III było wręczenie mu w ramach wdzięczności przez Bolesława ramienia świętego.

Wracając do samej ceremonii. Choć możemy się tylko domyślać jak wyglądała korona, wiemy, że najpierw władca został namaszczony świętymi olejami. Następnie aktu nałożenia korony na głowę władcy dokonał arcybiskup gnieźnieński Hipolit.

Koronacja odbyła się zapewne za zgodą ówczesnego papieża Jana XIX, zaś świadkami byli zacni i bogaci członkowie dworu, duchowieństwa i rycerstwa.

W tym roku przypada więc 10000-lecie koronacji Bolesława na Bożego pomazańca i władcę rządzącego z woli Boga Królestwem Polskim. Rocznica ta stała się więc przyczynkiem do organizacji wszelkiego rodzaju aktywności związanych z jej celebracją w polonijnych szkołach. Uczniowie przygotowywali portrety króla, pisali życzenia, robili sobie pamiątkowe fotografie itd.

Świętowanie w Polskiej Szkole im Marii Skłodowskiej-Curie

Polska Szkoła im. Marii Skłodowskie-Curie mieszcząca się w Niles, IL przygotowała happening historyczny pt „Koronacja”, na który złożyło się kilka elementów. Piątkowa grupa uczniów klas starszych wcieliła się w animatorów i przygotowała teatrzyk.

Forma teatru kukiełkowego bardzo się wszystkim spodobała, zarówno widzom czyli uczniom i nauczycielom jak i samym aktorom-animatorom, którzy odgrywali kolejne wydarzenia prowadzące do ceremonii w katedrze gnieźnieńskiej.

Uczniowie najstarszych sobotnich klas licealnych sami wcielili się postacie króla, kronikarzy czy biskupa i odtworzyli moment nałożenia korony na głowę Bolesława przez Hipolita oraz jego przysięgę, w której zobowiązuje się być dobrym władcą.

Happeningowi towarzyszył także taniec uczniów klas najmłodszych ubranych na tę okazję w stroje rycerzy, księżniczek i dam dworu. Były także życzenia dla nowo koronowanego władcy, mini koncert oraz pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników uroczystości.

Ale to nie koniec świętowania. Millenium Królestwa Polskiego było także okazją do zrobienia sobie pamiątkowych królewskich portretów przez uczniów, a nawet nauczycieli oraz dołączenie do akcji Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna skierowanej również do szkół polonijnych „Królewskie kamyki”. Kamyki wykonane przez uczniów trafiły min. do śródmieścia Chicago i do szkoły muzycznej.

Polonijne szkoły są placówkami, do zadań których należy promowanie polskiej tradycji, kultury, języka i historii również poprzez uczestnictwo w celebracjach ważnych rocznic i jubileuszy. 1000-lecie koronacji oraz millenium Królestwa Polskiego stało się okazją nie tylko do pogłębienia wiedzy o najstarszej polskiej dynastii ale także do radosnej celebracji w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie, która w tym roku obchodzi 25 rocznicę.

Czytaj również:


Dodaj komentarz