Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Amerykanie świętują

USA
19 lutego 2024

Dzień Prezydentów, czyli President’s Day

Dzień Prezydentów (President’s Day) to ważne amerykańskie święto państwowe, które ma długą historię i ewoluowało na przestrzeni lat. Początkowo święto to zostało ustanowione w 1879 roku przez Kongres USA jako George Washington’s Birthday (Urodziny George’a Waszyngtona) w celu upamiętnienia urodzin pierwszego amerykańskiego prezydenta, które przypadały 22 lutego. Mimo że oficjalna nazwa święta pozostała niezmieniona, jego znaczenie rozszerzyło się z czasem. Dzień ten jest obecnie postrzegany jako okazja do oddania hołdu nie tylko George’owi Waszyngtonowi, ale również innym prezydentom Stanów Zjednoczonych, zarówno tym żyjącym, jak i tym, którzy już odeszli.

Zmiana daty obchodów na trzeci poniedziałek lutego nastąpiła w 1971 roku, zgodnie z Uniform Monday Holiday Act, mającym na celu zapewnienie Amerykanom dłuższych weekendów i tym samym stymulowanie turystyki oraz innych działań gospodarczych. To przesunięcie daty pozwala na to, aby święto było obchodzone między 15 a 21 lutego, co oznacza, że nigdy nie przypada dokładnie w dniu urodzin Waszyngtona.

W Dzień Prezydentów, zgodnie z tradycją, wiele instytucji publicznych w Stanach Zjednoczonych jest zamkniętych. Urzędy federalne, stanowe i lokalne, poczta oraz banki nie działają, a uczniowie mają wolne od szkoły. Jednocześnie, wykorzystując ten dzień wolny, wiele sklepów i przedsiębiorstw oferuje specjalne promocje i wyprzedaże, przyciągając klientów obniżkami cenowymi.

Dzień Prezydentów jest także okazją do refleksji nad dziedzictwem i wpływem prezydentów na historię Stanów Zjednoczonych. Wiele społeczności lokalnych organizuje wydarzenia edukacyjne, parady i inne uroczystości mające na celu uczczenie tego dnia. Pomimo swojej ewolucji, Dzień Prezydentów pozostaje kluczowym elementem kultury amerykańskiej, odzwierciedlając szacunek i uznanie dla najwyższych liderów narodu.


Dodaj komentarz