Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Wilno walczy o zagranicznych turystów kontrowersyjną reklamą (VIDEO)

Świat
06 kwietnia 2024

Wilno rozpoczęło nową kampanię promocyjną skierowaną do turystów.

Jej cel to przełamanie stereotypów dotyczących wizerunku miast Europy Wschodniej. Kampania, której przekaz skierowano głównie do mieszkańców Wielkiej Brytanii i Niemiec, wywołała jednak kontrowersje wśród Litwinów. W reklamie, stanowiącej fundament kampanii, początkowo prezentowane jest stereotypowe wyobrażenie stolicy Litwy. Dominują elementy takei jak stare budowle z epoki sowieckiej, pijani ludzie i złodzieje, zaś miasto opisane jest ironicznie jako perła Europy Wschodniej. W drugiej części spotu widzimy jednak nowoczesne Wilno wraz z jego najważniejszymi atrakcjami.

Kampania nosząca hasło „Oczekiwania kontra rzeczywistość” przygotowała Wileńska Agencja Rozwoju Turystyki i Biznesu „Go Vilnius”. Jej celem jest zmiana postrzegania litewskiej stolicy przez mieszkańców Europy Zachodniej. Również podkreślenie jej architektonicznego bogactwa i koloru, przeciwdziałanie stereotypowemu obrazowi miasta jako miejsca szarego i brudnego.

Niektórzy Litwini jednak krytykują kampanię. Argumentują, że pierwsza część spotu jest zbyt długa. Może zniechęcić widzów do oglądania dalszej części, przez co utrwali się negatywny wizerunek Wilna. Podnoszą także, że przedstawione w reklamie obrazy miasta nie odzwierciedlają rzeczywistości. Mimo to, część komentujących przyznaje, że kampania, mająca na celu wywołanie silnych emocji, osiągnęła swój zamierzony efekt.


W ubiegłym roku Wilno odwiedziło około 1,3 miliona turystów z zagranicy, przy czym najliczniejszą grupę stanowili Polacy.

Czytaj również:


Dodaj komentarz