Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

W Maroko odnaleziono ślady ludzkich stóp sprzed 100 tys. lat

Świat
07 lutego 2024
Foto: https://www.thenationalnews.com/

Archeolodzy w Maroku dokonali fascynującego odkrycia, które rzeczywiście przyczyniło się do naszej wiedzy na temat historii ludzkości. Odkryli ślady ludzkich stóp datowane na około sto tysięcy lat temu, co czyni je najstarszymi tego typu śladami w Afryce Północnej i w basenie Morza Śródziemnego. To znaczący krok w naszym zrozumieniu przeszłości tego regionu.

Odkrycie zostało dokonane przez grupę archeologów z różnych krajów, w tym Maroka, Hiszpanii, Francji i Niemiec, podczas misji terenowej w lipcu 2022 roku. Ślady stóp zostały odnalezione na wybrzeżu Larache, miasta położonego 90 kilometrów na południe od Tangeru. Wyniki badań zostały opisane w czasopiśmie naukowym „Nature” w styczniu.

Naukowcy odkryli ponad 80 śladów stóp, które prawdopodobnie należały do grupy około pięciu homo sapiens, w tym dzieci. Wydaje się, że byli to rybacy lub zbieracze, którzy przemierzali plażę w kierunku morza, poszukując pożywienia i skorupiaków. To ważne, ponieważ te ślady pozwalają nam lepiej zrozumieć, jakie były życie i działalność ludzi w tym regionie w odległej przeszłości.

Warto również wspomnieć, że wcześniej, w 2017 roku, w Maroku odkryto szczątki homo sapiens sprzed trzystu tysięcy lat, co wywarło ogromny wpływ na naszą wiedzę na temat ewolucji gatunku ludzkiego. Te odkrycia potwierdzają, że Maroko odgrywa kluczową rolę w badaniach nad historią ludzkości i pozwala nam cofnąć datowanie pochodzenia naszego gatunku o sto tysięcy lat wstecz.


Dodaj komentarz