Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Święty Mikołaj, Père Noël… Babbo Natale

Świat
17 grudnia 2023

Różne kultury na całym świecie mają swoje własne wersje postaci przypisywanych Mikołajowi, każda z nich z własnymi unikalnymi tradycjami i cechami.

Każda kultura ma swoją własną historię i tradycje związane z okresem Bożego Narodzenia. Różne wersje postaci Mikołaja mogą wynikać z lokalnych legend, mitów, podań i zwyczajów, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie.

Oto kilka przykładów różnych wersji Świętego Mikołaja z różnych części świata:

Santa Claus – Ameryka Północna:

Jest najbardziej znaną postacią związaną z obchodami Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ubiera się w czerwony płaszcz, białą brodę i czapkę. Tradycyjnie podróżuje na saniach ciągniętych przez renifery, w tym znanego Rudolfa.

Dzieciątko Jezus (Niño Jesús) – Hiszpania i Ameryka Łacińska:

W wielu krajach hiszpańskojęzycznych to Dzieciątko Jezus przynosi prezenty, a nie Święty Mikołaj. W Meksyku popularna jest tradycja La Posada, gdzie dzieci odgrywają scenki związane z poszukiwaniem schronienia przez Świętą Rodzinę.

Père Noël – Francja:

Francuski Mikołaj nazywany jest Père Noël, co oznacza „Ojciec Bożego Narodzenia”. Podobnie jak w przypadku Świętego Mikołaja, Père Noël przynosi prezenty, zwłaszcza dzieciom w nocy z 24 na 25 grudnia.

Dziadek Mróz (Ded Moroz) – Rosja:

W Rosji Dziadek Mróz jest postacią przypisywaną zimowym świętom i Nowemu Roku. Jest ubrany na biało i nosi długi płaszcz z futrzanym obszyciem. Często towarzyszy mu jego wnuczka, Śnieżynka (Snegurochka).

Krampus – Austria i Niemcy:

Krampus jest postacią związaną z tradycją alpejską, szczególnie w Austrii, Niemczech i północnych Włoszech. Ma wygląd diabła i jest towarzyszem Świętego Mikołaja. Krampus karze niegrzeczne dzieci, a niektóre regiony organizują coroczne parady Krampusa.

Babbo Natale – Włochy:

Babbo Natale to włoski odpowiednik Świętego Mikołaja. Podobnie jak w innych krajach, przynosi prezenty w noc z 24 na 25 grudnia. Niektóre regiony Włoch mają swoje własne postacie związane z obchodami świąt, takie jak La Befana, starsza kobieta, która przynosi prezenty w dniu Trzech Króli.

Sinterklaas – Holandia:

W Holandii i innych krajach, takich jak Belgia, Sinterklaas jest postacią związaną z tradycją świąteczną. Jest starszym mężczyzną w biskupim stroju, a obchody związane z jego przybyciem nazywane są „Sinterklaasavond”.

Jultomten – Szwecja:

W Szwecji, Jultomten przynosi prezenty w nocy z 24 na 25 grudnia. Jego wygląd przypomina mieszankę Świętego Mikołaja i skandynawskiego gnome’a.

Różnorodność postaci związanych z obchodami Bożego Narodzenia sprawia, że te święta są jeszcze bardziej interesujące i barwne na całym świecie.


Dodaj komentarz