Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Erupcja wulkanu

Świat
19 grudnia 2023

Na Islandii na półwyspie Reykjanes doszło do erupcji wulkanu – podało państwowe biuro meteorologiczne.


Wulkan znajduje się w pobliżu miasta Hagafell, położonego na południe od stolicy kraju. Do erupcji doszło przed północą polskiego czasu, a poprzedziła je seria małych trzęsień ziemi. W rejon wysłano śmigłowiec, który określić ma dokładne miejsce, w którym doszło do erupcji.
Kilka tygodni temu władze Islandii ogłosiły stan wyjątkowy po serii trzęsień ziemi, które nawiedziły półwysep Reykjanes w południowo-zachodniej części kraju, wywołując strach przed erupcją wulkanu w regionie.


11 listopada ewakuowano 4000 mieszkańców miasteczka Grindavik. Miejscowość położona jest kilka kilometrów od obszaru, na którym zarejestrowano ruch sejsmiczny. Zamknięto Blue Lagoon – miejscowość turystyczną w pobliżu Grindavik, która słynie z geotermalnych spa.


Od 2021 roku na półwyspie Reykjanes doszło do kilku erupcji: w marcu 2021 roku, sierpniu 2022 roku i lipcu 2023 roku. Wszystkie miały miejsce z dala od infrastruktury i obszarów zaludnionych.


Podczas wybuchu wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku odwołano 100 tysięcy lotów. Islandia ma 33 aktywne systemy wulkaniczne. To najwięcej w Europie.

IAR/Reuters/AFP/wcześn./d vey/w kwi


Dodaj komentarz