Dzień ten stanowi również apel o przyspieszenie działań na rzecz równości płci. Uznawany od ponad stulecia, jego początki sięgają wczesnych lat 1900, okresu wielkiej ekspansji i turbulencji w uprzemysłowionym świecie. Nastąpił wtedy gwałtowny wzrost liczby ludności i narodziny radykalnych ideologii.
Partia Socjalistyczna Ameryki wyznaczyła to święto na cześć strajku pracownic odzieżowych w Nowym Jorku w 1908 roku. Wtedy kobiety protestowały przeciwko warunkom pracy. Jednak to Clara Zetkin, niemiecka teoretyczka marksizmu, aktywistka i orędowniczka praw kobiet, zaproponowała ideę Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zrobiła to podczas Międzynarodowej Konferencji Kobiet w Kopenhadze w 1910 roku, jako część działań ruchu socjalistycznego. Propozycja spotkała się z jednomyślną akceptacją ponad 100 kobiet z 17 krajów.
8 marca stał się powszechnie uznawanym Międzynarodowym Dniem Kobiet po tym, jak kobiety uzyskały prawa wyborcze w Rosji Radzieckiej w 1917 roku. Od tego czasu dzień ten został przyjęty przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest obchodzony w wielu krajach na całym świecie, służąc jako punkt centralny w ruchu na rzecz praw kobiet.
8 marca to czas na refleksję nad postępami, apel o zmiany oraz świętowanie aktów odwagi i determinacji zwykłych kobiet, które odegrały wyjątkową rolę w historii swoich krajów i społeczności. W tym dniu kobiety na całym świecie świętują. Odbywają się wtedy manifestacje, konferencje, występy, spotkania i marsze. Wszystko to ma na podkreślić znaczenie ról kobiet w społeczeństwie i walczyć o równość płci oraz prawa kobiet.
Każdego roku Międzynarodowy Dzień Kobiet ma określone hasło, które podkreśla konkretny obszar równości płci. W przeszłości tematy te obejmowały kwestie takie jak przemoc wobec kobiet, równość płci w miejscu pracy oraz znaczenie edukacji i możliwości dla kobiet. Poprzez te tematy i globalne uznanie tego dnia, Międzynarodowy Dzień Kobiet służy jako przypomnienie o trwającej walce o równość płci i potrzebie kontynuowania działań na rzecz zrównoważonego świata.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.