Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

BMW żegna się z samochodami elektrycznymi

Świat
30 stycznia 2024

Wygląda na to, że silniki wodorowe mogą być kolejną wielką rewolucją w świecie samochodów. Podczas gdy pojazdy elektryczne (EV) były w centrum uwagi ze względu na wysiłki na rzecz zerowej emisji, samochody napędzane wodorem pozostawały w cieniu.

Firmy produkujące pojazdy elektryczne dążą do zdominowania rynku do 2030 r., ale silniki wodorowe już teraz zdobywają swój udział. Samochody wodorowe są podobne do pojazdów elektrycznych, ale są wyposażone w fajną funkcję zwaną wodorowym ogniwem paliwowym, które uwalnia tylko parę wodną. Daje im to zdecydowaną przewagę w rywalizacji o najbardziej ekologiczną jazdę.

Do tej pory w Stanach Zjednoczonych na drogi wyjechało około 2,5 miliona pojazdów elektrycznych, ale w połowie 2022 roku po ulicach jeździło tylko około 15 000 samochodów wodorowych, a wszystkie one znajdowały się w Kalifornii.

BMW planuje wprowadzić na rynek samochody napędzane wodorem do 2025 r.


W nadchodzącej erze transportu nacisk zostanie położony na szybkie osiągi, szybkie tankowanie i opcje przyjazne dla środowiska. Silniki wodorowe stają się potencjalnym przełomem w branży motoryzacyjnej, wpisując się w te priorytety.

Tylko garstka producentów aktywnie rozwija tę technologię, aby być liderem w dziedzinie pojazdów napędzanych wodorem, a BMW jest wśród nich.

Jak to działa?

Pojazd z wodorowymi ogniwami paliwowymi (HFCV) działa z silnikiem podobnym do pojazdu akumulatorowo-elektrycznego, ale wykorzystuje stos ogniw paliwowych zamiast ciężkiego akumulatora. Ogniwa paliwowe łączą wodór (H2) z tlenem (O2) z powietrza, wytwarzając parę wodną i energię elektryczną. Mówiąc prościej, pojazdy z ogniwami paliwowymi są rodzajem hybrydy zwanej hybrydowymi pojazdami elektrycznymi z ogniwami paliwowymi (FCHEV).

Mimo że wodór jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem we wszechświecie, zazwyczaj nie występuje w czystej postaci i często jest łączony z innymi pierwiastkami. Tworzenie czystego wodoru dla pojazdów wymaga energochłonnego procesu rozkładu związków, zwykle pochodzących z paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny.

BMW iX5 Hydrogen

BMW wprowadzi na rynek BMW iX5 Hydrogen, jeden z trzech pojazdów napędzanych wodorem, które trafią do salonów BMW w 2024 roku.

Ten przyjazny dla środowiska SUV został zaprojektowany z myślą o mobilności elektrycznej, koncentrując się na imponujących osiągach. Osiągnięcie ambitnych celów w zakresie zerowej emisji dwutlenku węgla w nadchodzących dziesięcioleciach wymaga różnorodnych odnawialnych źródeł energii, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na elektryfikację przedsiębiorstw, miast i krajów.

Oczekuje się, że wodór odegra kluczową rolę w kształtowaniu tej przyszłości.


Dodaj komentarz