W rozmowie z Informacyjna Agencją Radiową wskazał, że w związku z ulewnymi opadami sytuacja hydrologiczna będzie nadal niestabilna. Wzrosty stanów wody wystąpią dziś w nocy w województwie dolnośląskim i opolskim, a od jutra również w dorzeczu Wisły, głównie w rzekach w województwach śląskim i małopolskim.
„Tam od jutra mogą zacząć się gwałtowne wzrosty stanów wody i również mogą się pojawić przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych” – mówił Jan Szymankiewicz.
Do 22:00 strażacy interweniowali 885 razy, usuwając skutki deszczu – poinformowała Państwowa Straż Pożarna w mediach społecznościowych.
Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie województwa dolnośląskiego 488, opolskiego 138, śląskiego 69, małopolskiego 65, wielkopolskiego 40, lubuskiego 26 i pomorskiego 16.
Poziom wody w rzece Bóbr w Jeleniej Górze i rzece Kaczawa w Świerzawie na Dolnym Śląsku przekroczył stan alarmowy i nadal rośnie. Stany ostrzegawcze przekroczone zostały na rzekach Kwisa, Nysa Szalona i Nysa Kłodzka. Na większości pozostałych rzek w regionie woda nadal się podnosi, ale stany ostrzegawcze nie zostały przekroczone.
Jedna z rzek płynących przez Legnicę – Czarna Woda – jutro osiągnie stan ostrzegawczy, a pojutrze – alarmowy – wynika z prognoz synoptyków. Zastępca prezydenta Aleksandra Krzeszewska powiedziała, że druga rzeka – Kaczawa – nie wykazuje zagrożenia. Władze Legnicy zapewniają, że wszystkie służby są w pełnej gotowości.
Wieczorem Olszański Potok w gminie Strzegom wystąpił z brzegów zalewając ulice i podtapiając pobliskie posesje – poinformowali druhowie z OSP Olszany. Przekazali także informację o całkowitym zamknięciu drogi od strony Stanowic.
W związku z utrzymującymi się opadami deszczu oraz wysokimi stanami wód wprowadzony został alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy Głuchołazy w województwie opolskim, aż do odwołania.
Z powodu wysokiego stanu wody w rzece Biała Głuchołaska strażacy zabezpieczają most w Głuchołazach. Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Pożarnej starszy brygadier Karol Kierzkowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że głównym zadaniem strażaków jest zabezpieczenie konstrukcji mostu.
„W tym celu na miejscu pracuje około stu strażaków z województwa opolskiego, ale także kadeci ze szkoły w Częstochowie. Tu zadaniem jest między innymi podwyższenie wału przeciwpowodziowego na długości około stu metrów, a także zabezpieczenie konstrukcji przy pomocy worków z piaskiem” – mówił starszy brygadier Karol Kierzkowski.
W związku z zagrożeniem intensywnymi opadami IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Alerty najwyższego, trzeciego stopnia obowiązują na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, a także w Małopolsce i na Śląsku. We wszystkich tych regionach ostrzeżenia wydano do poniedziałku rano.
Według prognoz IMGW sytuacja pogodowa ma się ustabilizować w poniedziałek, ale wysoki stan wody na rzekach może się utrzymywać dłużej.
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/zbiorcza/d kwi/w fj
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.