Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

W Białymstoku czują bluesa. I to nie od dziś

Polska
04 grudnia 2023

32 godziny i 48 sekund. Tyle wyniósł tegoroczny muzyczny rekord w graniu bluesa non stop. Ustanowiło go ponad 20 zespołów z Polski, Litwy, Hiszpanii i USA. To piąta odsłona imprezy. W 2018 roku dźwięki rozbrzmiewały nieprzerwanie przez dobę i 4 godziny.

Koncert rozpoczął się w sobotę o 15, zakończył się chwilę po 23 w niedzielę. Na scenie w tym czasie zagościła m.in. Kasa Chorych, Mingo Balaguer i Pablo Sanpa, białostockie formacje Gęsia Skórka Blues, Lucky Loser czy 48 godzin i Białystok Blues Session, gitarowy duet Sebastiana Riedla i Michała Kielaka oraz amerykański showman Lord Bishop.

„Mamy to kolejny rekord został ustanowiony! Dziękujemy wszystkim i niech blues pozostanie z Wami”, czytamy na profilu Podlaskiego Maratonu Bluesowego w mediach społecznościowych.

Blues wywodzi się ze społeczności Afroamerykanów z południa USA. Tematyka skupia się najczęściej wokół relacji damsko-męskich. Niejednokrotnie poruszane są wątki podróży, pracy zarobkowej, wolności. W bluesowych tekstach obecny jest też krytyczny akcent społeczny, od nierówności rasowej po kwestie polityczne.

Podstawowymi instrumentami współczesnego bluesa są harmonijka ustna, gitara czy rzadziej instrumenty dęte lub pianino/fortepian – podczas gdy pierwotne odmiany tego gatunku wykorzystywały głównie prymitywne instrumenty perkusyjne (drumle, dzwonki) oraz efekt klaszczących dłoni.

Pierwszą odmianą bluesa był tzw. blues wiejski (country blues), powstały w drugiej połowie XIX w. na południu USA na terenach stanów: Missisipi, Alabama, Luizjana, Georgia (i innych). Na początku XX w., poprzez emigrację Afroamerykanów z południa do miast północnych USA, blues stał się składnikiem folkloru miejskiego i tu zaczęła kształtować się jego nowa odmiana – urban blues.

Popularność tego gatunku w USA doprowadziła do wyodrębnienia się odmian regionalnych, np. blues luizjański, nowoorleański, teksański, detroicki. Istnieją także odłamy charakterystyczne dla innych krajów – blues brytyjski czy blues afrykański.

Za najważniejszych przedstawicieli bluesa uznaje się takich artystów, jak B.B. King, Chuck Berry oraz Jerry Lee Lewis.


Dodaj komentarz