Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Uwaga na fałszywe wnioski o wyrównanie świadczenia „500+” na 800 złotych

Polska
30 listopada 2023

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wnioskami o wyrównanie świadczenia wychowawczego „500+” do kwoty 800 złotych. Wyjaśnia, że przestępcy podrobili druk tak, aby wyglądał na przygotowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie ZUS podkreśla, że pojawiające się w internecie doniesienia o rzekomym wyrównaniu świadczenia za okres od sierpnia do grudnia to fake news.


ZUS ostrzega, że wypełnienie fałszywego wniosku przez stronę internetową może sprawić, że w ręce cyberprzestępców trafią dane osoby go składającej. Przestępcy mogą wykorzystać je między innymi do wyczyszczenia konta tej osoby z pieniędzy. Urzędnicy uczulają, że oszuści próbują także wyłudzać dane, podszywając się pod osoby, które rzekomo współpracują z ZUS. Zgłaszają się do rodziców i opiekunów, proponując, że po wypełnieniu druku przekażą go sami do urzędu.


Cytowany przez dziennik regionalny „Głos Szczeciński” rzecznik zachodniopomorskiego ZUS Karol Jagielski przekazał, że do tego oddziału przychodzą osoby, które chcą złożyć udostępniany w mediach społecznościowych fałszywy wniosek.


„Głos Szczeciński” przypomina, że wysokość świadczenia wychowawczego do końca tego roku wynosi 500 złotych na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia przyszłego roku świadczenie „500+” zmieni się w „800+”. ZUS powiększy wypłatę automatycznie, nie trzeba składać żadnego wniosku.


Dziennik dodaje, że od przyszłego roku uprawnione osoby otrzymają wypłaty w nowej wysokości i zostaną o tym poinformowane na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
„Wniosek o świadczenie wychowawcze, jak i inne świadczenia rodzinne, jest tylko elektroniczny i złożyć go można przez aplikację mZUS, portal PUE ZUS, portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną” – przypomina gazeta.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/gs24.pl/d jl/w Wj


Dodaj komentarz