Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Urszula Honek na długiej liście tegorocznej nagrody Bookera

Polska
12 marca 2024
Foto: Glos24.pl

Urszula Honek znalazła się na długiej liście kandydatów do tegorocznej nagrody Bookera dzięki swojemu zbiorowi opowiadań „Białe Noce”.

Zbiór ten opisany został przez jury jako „Studium śmierci zamknięte w poruszających historiach rozgrywających się w polskich Beskidach”. W wieku 37 lat, Honek jest najmłodszą osobą spośród nominowanych i pochodzi z Racławic. Poza wyróżnionym zbiorem, napisała również trzy tomy poezji. Nagroda Bookera, która ułatwia autorom z krajów takich jak Polska dotarcie ze swoimi dziełami za granicę.

Kto jeszcze?

Na długiej liście nagrody znalazło się wielu autorów z Ameryki Łacińskiej, m.in. z Brazylii, Argentyny, Peru i Wenezueli. Sugeruje to możliwy nowy boom na literaturę z tego regionu, podobny do tego po II wojnie światowej. Wśród reprezentowanych języków, oprócz polskiego, są m.in. hiszpański, niderlandzki, szwedzki, niemiecki, rosyjski, koreański, albański, włoski i portugalski.

Terminarz

Krótka lista nominowanych zostanie ogłoszona 9 kwietnia, a zwycięzca, który może podążyć śladami Olgi Tokarczuk, zostanie wyłoniony 21 maja. Nagroda jest przyznawana od 2005 roku i może zostać przyznana nieanglojęzycznemu autorowi oraz jego tłumaczowi.

Czytaj również:


Dodaj komentarz