Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Święconka w siodle, kasku, na stadionie i…

Polska
30 marca 2024

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to tradycja

Tradycja, która jest nie tylko okazją do świętowania i dziękczynienia, ale także do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, odnawiania więzi i przekazywania tradycji międzypokoleniowej.

„Święconka w kasku”

W sobotę, na terenie przystani AZS w Toruniu, odbyło się wydarzenie „Święconka w kasku”, które zgromadziło tłumy uczestników. Wśród nich znaleźli się motocykliści, rowerzyści, strażacy, hokeiści oraz liczni goście, którzy przybyli, by poświęcić pokarmy na nadchodzącą Wielkanoc. Spotykają się oni już od wielu lat i jednomyślnie twierdzą, że liczba uczestników rośnie z roku na rok.

Po ceremonii poświęcenia pokarmów, uczestnicy zaczęli składać sobie nawzajem życzenia, towarzyszyły temu głośne rozmowy i dzielenie się doświadczeniami związanymi z jazdą na motocyklach i rowerach. Dodatkowo, wyrażali wspólne nadzieje na bezpieczeństwo na drogach w nadchodzącym sezonie motocyklowym, życząc sobie minimalnej liczby wypadków.

Poświęcenie pokarmów na stadionie Jagiellonii Bialystok

Święcenie pokarmów na stadionie Jagiellonii Białystok jest wyjątkowym wydarzeniem, które łączy w sobie tradycje wielkanocne z pasją do piłki nożnej. To wydarzenie co roku przyciąga setki kibiców, którzy chcą połączyć świętowanie najważniejszych chwil w kalendarzu liturgicznym z wyrazem przywiązania do swojego ukochanego klubu.

7-letni Jaś to zapalony fan Jagiellonii Białystok. Dzisiaj wziął udział w święceniu pokarmów ubrany w barwy Jagiellonii – żółto-czerwone!

Przed dworem Żeromskiego w Ciekotach

Tłumy mieszkańców gminy Masłów i liczni goście zgromadzili się dziś na tradycyjnym święceniu pokarmów przed dworem Stefana Żeromskiego w Ciekotach. W uroczystości tej wzięli udział biskup Marian Florczyk oraz wójt Tomasz Lato, którzy przybyli bryczką zaprzężoną w dwa konie, zgodnie z miejscową tradycją. Pogoda tego dnia była słoneczna, co przyczyniło się do wyjątkowo dużej frekwencji, bijąc rekord uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Święconka w siodle

Na nowym hipodromie Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT), kilkuset mieszkańców Szczecina wraz z jeźdźcami na koniach wzięło udział w poświęceniu świątecznych pokarmów. Wśród tradycyjnych elementów święconki, w ich koszykach znalazły się również jabłka, marchew, pietruszka, i banany.

Foto: https://twojeradio.fm/

Ślązacy w strojach ludowych święcili pokarmy na Nikiszowcu

Mieszkańcy Śląska, ubrani w tradycyjne stroje ludowe, gromadzili się, aby święcić pokarmy w zabytkowej dzielnicy Katowic – Nikiszowcu. Organizatorzy wydarzenia podkreślali w sobotę, że takie inicjatywy nie tylko łączą ludzi, ale również promują śląskie tradycje.

Foto: FB @ Szyb Kultury

W koszyczkach wielkanocnych znalazły się m.in.: kiełbasa śląska, jajka, wędzonka, masełko, chleb, chrzan, sól i pieprz oraz coś słodkiego.

Czytaj również:


Dodaj komentarz