Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia za 2021 rok wynika, że pomoc medyczna z diagnozą depresji, jako głównej lub towarzyszącej, została zapewniona 682 tysiącom osób. Jednakże, estymuje się, że w Polsce liczba osób cierpiących na depresję może być znacznie wyższa, sięgając nawet 1,2 miliona.
Dzisiaj obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, którego celem jest rozpowszechnianie informacji o depresji. Dodatkowo może motywować osoby dotknięte chorobą do podjęcia leczenia.
Z najnowszego raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywy 2023”, opublikowanego w tym tygodniu, wynika, że zaburzenia psychiczne, w tym depresja, stanowią główną przyczynę zwolnień lekarskich wśród pracowników. Zwolnienia te są często długotrwałe, trwające kilka tygodni i są wielokrotnie przedłużane przez psychiatrów. Raport wskazuje, że na absencję w pracy najczęściej wpływają epizody depresyjne, zaburzenia lękowe oraz stres.
Jest to choroba, która znacząco ogranicza funkcjonowanie w wielu aspektach życia, takich jak praca czy relacje z innymi. Do uczucia smutku dołączają zmęczenie, problemy ze snem, trudności w koncentracji, myśli samobójcze.
Dzisiaj obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 🫷
— Marcin Józefaciuk (@M_Jozefaciuk) February 23, 2024
To ciężka i niebezpieczna choroba 🥺
Ale z tą chorobą da się walczyć 💪
Zapamiętajcie dwa numery telefonu ☎️
116 123 telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży… pic.twitter.com/ptSsF0kanN
Eksperci podkreślają, że nikt nie powinien ignorować pierwszych symptomów choroby. Nieleczona depresja może się pogłębiać, a wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na pełny powrót do zdrowia.
Czytaj także:
Jak walczyć z depresją – Podpowiadamy – Zza Oceanu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.