Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Od dzisiaj w Zamku Królewskim w Warszawie wystawa „Matejko nieznany”

Polska
05 marca 2024
Foto: FB @ Zamek Królewski w Warszawie

Od dzisiaj w Zamku Królewskim w Warszawie będzie można odwiedzić wystawę „Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych”.

Foto: FB @ Zamek Królewski w Warszawie

Prezentacja ta umożliwia zapoznanie się nie tylko z ikonicznymi, wielkoformatowymi dziełami, ale także z mniej znanymi pracami Jana Matejki, rzucającymi światło na mniej znane aspekty twórczości tego wybitnego polskiego artysty.

Foto: FB @ Zamek Królewski w Warszawie

Wystawione prace, pochodzą głównie z prywatnych kolekcji. Są rzadko udostępniane publicznie. Ekspozycja zorganizowana w trzech dużych salach, tematycznie ułożone prace Matejki wprowadzą zwiedzających w kluczowe momenty jego artystycznej drogi. Pokazuje ona m.in. portretową stronę twórczości Matejki, od której rozpoczął swoją pasję do malarstwa. Matejko tworzył zarówno indywidualne portrety, jak i zbiorowe, wplecione w bogate kompozycje historyczne. Spośród 323 dzieł stworzonych przez Matejkę, aż 120 to portrety. Wystawa prezentuje także cykl „Dzieje cywilizacji w Polsce”, gdzie na 12 olejnych płótnach artysta przedstawił swoją wizję najistotniejszych momentów w historii Polski. Malarskie szkice do tego cyklu były projektami do monumentalnych dzieł, z których tylko część została ostatecznie zrealizowana.

Foto: FB @ Zamek Królewski w Warszawie

Ekspozycja będzie dostępna w Zamku Królewskim w Warszawie do 26 maja.

Czytaj także:


Dodaj komentarz