Narodowe Czytanie o 11.00 zainaugurowano w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpi kilkunastu aktorów i muzyków. Całość wyreżyserował były dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. „Dla mnie wielkim wyzwaniem jest odpowiedź na pytanie: Czym dzisiaj, dla nas jest ten utwór. Otóż opowiemy o walce jednostki ze złem i o tym, że nigdy nie możemy się pogodzić z tymi silami, które chcą zniszczyć nasz świat” – powiedział Janusz Kukuła.
„Kordian” Juliusza Słowackiego powstał po upadku powstania listopadowego, poeta dokonał w utworze analizy przyczyn klęski zrywu, z którym Polacy wiązali wielkie nadzieje.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Zostało zainicjowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza i polskie nowele. Rok temu lekturą była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
Czytaj również:
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.