Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,5 procent a wyniki….

Polska
07 kwietnia 2024

Frekwencja

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,5 procent – wynika z wyników sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos.

Wyniki

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało największe poparcie w wyborach samorządowych do sejmików wojewódzkich w skali kraju wśród ogólnopolskich komitetów – otrzymało 33,7 procent głosów wyborców. Tak wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP Info, Polsat News i TVN24. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 31,9 procent, na trzecim – Trzecia Droga z poparciem na poziomie 13,5 procent, a na czwartym – Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 7,5 procent. Lewica uzyskała 6,8 procent głosów. Na lokalne komitety wyborcze zagłosowało 3,9 procent wyborców.

Koalicja Obywatelska wygrała wybory do sejmików w dziesięciu województwach – zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, dolnośląskim, śląskim i opolskim, a Prawo i Sprawiedliwość – w sześciu: Podlaskiem, Lubelskiem, Łódzkiem, Świętokrzyskiem, Małopolskiem i Podkarpackiem.

Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) wygrał w pierwszej turze wybory na prezydenta Warszawy. Tak wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos. Zdobył 58,9 procent głosów. Drugie miejsce zajął Tobiasz Bocheński z Prawa i Sprawiedliwości (18,5 procent).

W Krakowie pierwszą turę wygrał Aleksander Miszalski z wynikiem 39,4 procent; we Wrocławiu – Jacek Sutryk z wynikiem 38,9 procent; w Rzeszowie – Konrad Fijołek z wynikiem 45,1 procent, w Poznaniu – Jacek Jaśkowiak (44,6 procent). W Katowicach w pierwszej turze wygrał Marcin Krupa z wynikiem 66,5 procent; w Gdańsku w pierwszej turze wygrała Aleksandra Dulkiewicz z wynikiem 62,3 procent.

Exit poll to sondażowe wyniki badań oparte na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych.

Czytaj również:


Dodaj komentarz