Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Cypr ma najczystsze kąpieliska w UE. Polska jest na przedostatnim miejscu

Polska
09 lipca 2024
Foto: fotopolska.eu

Cypr ma największy odsetek kąpielisk o „doskonałej jakości wody” – wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej.

Polska natomiast zajmuje przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej, gorsze kąpieliska znajdują się jedynie w Albanii, która nie należy do wspólnoty.

Raport wykazał, że ponad 85 procent kąpielisk w Europie spełniło w ubiegłym roku unijne normy „doskonałej” jakości. Kąpieliska o „złej” jakości wody stanowią około 1,5 procent. Z dokumentu wynika, że jakość wody w morzach jest ogólnie lepsza w porównaniu z wodami śródlądowymi.

Za Cyprem, gdzie 97 procent kąpielisk uzyskało status „doskonałej” jakości wody, znalazła się Austria, a na trzecim miejscu Chorwacja. W Albanii, która uplasowała się na ostatnim miejscu, 41 procent kąpielisk miało „doskonałą” jakość, podczas gdy w Polsce było to 55 procent. Problem z czystością kąpielisk występuje także na Węgrzech, w Estonii, Belgii i Rumunii. Średnia unijna wyniosła 85 procent.

W Polsce znajduje się 739 kąpielisk, z których 406 otrzymało status „doskonałej” jakości wody. Jakość 21 z nich oceniono jako „złą”.

Czytaj również:


Dodaj komentarz