Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Bezpieczeństwo na Wszystkich Świętych

Polska
30 października 2023

Ministerstwo infrastruktury oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego apelują do kierowców o przestrzeganie przepisów i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Na przełomie października i listopada w związku z Dniem Wszystkich Świętych spodziewane jest duże natężenie ruchu w całym kraju.
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że bezpieczeństwo w tym czasie zależy od samych kierowców. Wskazał jednocześnie, że liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym systematycznie spada, a wszystko wskazuje na to, że tegoroczny październik będzie najbezpieczniejszym miesiącem w historii pomiarów. Wiceminister dodał, że za zmniejszającą się liczbą wypadków stoi kilka czynników, wśród których są inwestycje, profilaktyka, przepisy, które regulują kary za złamanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także egzekwowanie tych regulacji. Zaznaczył, że ważną rolę odgrywa edukacja oraz kampanie medialne, które pokazują między innymi skutki niewłaściwych postaw na drodze.


Na przyszły tydzień GITD zapowiada intensywne kontrole zarówno samochodów ciężarowych, jak i osobowych. Oprócz fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości, na drogach pojawi się prawie 30 nieoznakowanych samochodów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Szef GITD Alvin Gajadhur powiedział, że będą one na wszystkich kategoriach dróg w kraju. Zapowiedział także, że Inspekcja będzie kontrolować ciężki transport. Inspektorzy będą sprawdzać, czy ciężarówki są we właściwym stanie technicznym oraz czy ich kierowcy są trzeźwi i wypoczęci. Główny Inspektor przypomniał także, że 31 października oraz pierwszego listopada w ciągu dnia będzie wprowadzony zakaz poruszania się pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton. Z tego zakazu będą wyłączone samochody, które przewożą łatwo psującą się żywność czy żywe zwierzęta. Większość pojazdów powinna pozostać w te dni w bazach i parkingach.


Alvin Gajadhur zaapelował także do pieszych by po zmroku nosili elementy odblaskowe, które poprawiają bezpieczeństwo. Noszenie odblasków po zmroku w terenie niezabudowanym jest obowiązkowe.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ #Pszoniak/i wz/w Siekaj


Dodaj komentarz