Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

81. konkurs krakowskich szopek

Polska
07 grudnia 2023

W Krakowie ruszył 81. konkurs krakowskich szopek. Zgodnie z tradycją wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji szopek na Rynku Głównym turystom i mieszkańcom. W tym roku wyjątkowo – bo ze względu na opady śniegu – nie przed pomnikiem Adama Mickiewicza, a pod Sukiennicami.


Szopki przyszły oglądać tłumy ludzi. Niektórzy przyjechali do Krakowa specjalnie na to wydarzenie.
„Nie wiem, czy bardziej podobają mi się szopki ogromne i kolorowe, czy małe i precyzyjnie wykonane” – mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia.


Inna stwierdziła, że „szopki są piękne, jest co oglądać”. Dodała, że wraz z grupą znajomych przyjechała specjalnie po to, by obejrzeć konkurs.


Krakowscy szopkarze popisali się rozmachem. Blisko 200 konstrukcji zostało zgłoszonych do 81. Konkursu Szopek Krakowskich. Od rana autorzy przynoszą swoje prace na Rynek Główny.


„U samej góry jest Zamek Wawelski, niżej bramy z kratownicami, jeszcze niżej jest grota Bożego Narodzenia i górale, którzy tańczą „zbójnickiego” – wyjaśniał Pawłowi Kaplicy, jeden z twórców szopek.
Zwyczaj budowania i chodzenia z szopkami narodził w XIX wieku wśród murarzy i pracowników budowlanych z okolic Krakowa, którzy w zimie szukali zarobku. Konkurs i wystawa organizowane są od 1937 roku. Tradycja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.


Motywami, jakie pojawiają się w tym roku na szopkach, to rocznica urodzin Tetmajera, Szymborskiej, ale też Igrzyska Europejskie, które odbyły się w Krakowie latem. Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez jury, które oceniać będzie szopki. Laureatów poznamy w najbliższą niedzielę.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./d PL/w Wj


Dodaj komentarz