Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zorza polarna była widoczna na całym świecie

New York
11 maja 2024

Space Weather Prediction Center (SWPC) poinformowało, że satelity zaobserwowały warunki, które osiągnęły poziom 5 w 5-stopniowej skali aktywności geomagnetycznej w piątek wieczorem.

Zostało to odnotowane jako „ekstremalne” wydarzenie i pierwsza taka burza, która osiągnęła ten poziom od października 2003 roku.

Burze geomagnetyczne mogą wpływać na infrastrukturę na orbicie okołoziemskiej i na powierzchni Ziemi. Mogą zakłócić komunikację, sieć elektroenergetyczną, nawigację, operacje radiowe i satelitarne.

Na przykład ekstremalna burza geomagnetyczna z 2003 roku pozbawiła prądu Szwecję i uszkodziła transformatory w RPA.

Nie było natychmiastowych doniesień o zakłóceniach w zasilaniu i komunikacji spowodowanych piątkową burzą.

Jak powstaje zorza? Co to jest?

Zorza polarna, znana również jako aurora borealis na półkuli północnej i aurora australis na półkuli południowej, to zjawisko naturalne, które zachwyca swoim widowiskowym światłem na niebie. Jest to efekt interakcji cząsteczek wiatru słonecznego z ziemską magnetosferą. Gdy te naładowane cząsteczki, głównie elektrony i protony, zderzają się z atomami i cząsteczkami w górnych warstwach atmosfery Ziemi, powodują ich wzbudzenie, a następnie emisję światła podczas powrotu do stanu podstawowego.

Zorza zachwyciła w Polsce

Mamy dla Was wideo z Kasprowego Wierchu:

Zorza polarna widoczna USA

Zorza polarna zazwyczaj pojawia się wzdłuż granicy kanadyjskiej podczas typowej burzy geomagnetycznej. Tym razem dotarła aż do wybrzeża na Florydę, do Teksasu, Alabamy czy Kalifornii, z różowym, zielonym i fioletowym niebem na Florydzie, w Teksasie i Alabamie.

Połączenie bezchmurnego nieba i wschodzącego półksiężyca prawdopodobnie doprowadziło do tego, że po raz pierwszy od II Wojny Światowej pokaz był widoczny z większości kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Tak było na całym świecie:

Czytaj również:


Dodaj komentarz