Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zwiedzamy Polskę

30 czerwca 2024

Pałac Branickich w Białymstoku

Wersal Podlasia

Zamek Branickich w Białymstoku, znany również jako Pałac Branickich, jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych w Polsce i często nazywany jest „Wersalem Podlasia”.

Foto: Adam Woroniecki

Historia

Zamek Branickich w Białymstoku ma bogatą historię, która sięga początków XVI wieku, kiedy to na miejscu obecnego pałacu istniał zamek drewniany. Prawdziwy rozkwit budowli nastąpił jednak w XVIII wieku za sprawą Jana Klemensa Branickiego, który przebudował pałac, nadając mu barokowy charakter. Branicki, wzorując się na francuskich rezydencjach, stworzył wspaniałe dzieło architektury, które do dziś zachwyca swoją urodą.

Architektura

Pałac Branickich składa się z głównego budynku oraz licznych oficyn, pawilonów i budynków gospodarczych. Wewnątrz można podziwiać bogato zdobione wnętrza, w których dominują złocenia, marmury i wspaniałe dekoracje stiukowe. Sala Balowa, z imponującym plafonem i kryształowymi żyrandolami, była miejscem wystawnych przyjęć i balów. Sala Kolumnowa, z rzędami eleganckich kolumn, pełniła funkcję reprezentacyjną, a Sala Rycerska była miejscem spotkań i narad wojennych.

Ogród

Pałac jest otoczony przepięknym ogrodem w stylu francuskim, który podkreśla jego barokowy charakter.

Wnętrze

Wewnątrz pałacu znajdują się bogato zdobione sale, w tym Sala Balowa, Sala Kolumnowa oraz Sala Rycerska, które zachwycają swoją elegancją i przepychem.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Obecnie Zamek Branickich pełni funkcję siedziby Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a także jest miejscem licznych wydarzeń kulturalnych, wystaw i koncertów. Pałac jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać jego wnętrza oraz spacerować po urokliwych ogrodach. To miejsce, które łączy historię z kulturą, przyciągając turystów z całej Polski i świata.

Foto: Adam Woroniecki

Dodaj komentarz