Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zwiedzamy Polskę

10 lipca 2024

Olsztyn ciekawostki

Olsztyn to urokliwe miasto położone w sercu Warmii i Mazur, pełne historii, kultury i naturalnych piękności.

Zapraszamy do odkrycia fascynujących ciekawostek o tym wyjątkowym miejscu.


Historia Olsztyna


Początki miasta


Olsztyn, założony w 1353 roku przez Jana z Łajs, ma bogatą historię sięgającą średniowiecza. Jego strategiczne położenie sprawiło, że szybko stał się ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym na Warmii.


Okres krzyżacki


Miasto było przez długi czas pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego. Olsztyn był częścią państwa zakonnego aż do 1454 roku, kiedy to stał się miastem Prus Królewskich, podległym Polsce. W 1466 roku, po wojnie trzynastoletniej, Olsztyn został przyłączony do Korony Polskiej.


Kopernik w Olsztynie


Jednym z najbardziej znanych mieszkańców Olsztyna był Mikołaj Kopernik, który w latach 1516-1521 pełnił funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej. To właśnie tutaj, w zamku olsztyńskim, prowadził swoje badania astronomiczne i pisał swoje dzieła.


Główne atrakcje Olsztyna


Zamek Kapituły Warmińskiej


Zamek Kapituły Warmińskiej to jeden z najlepiej zachowanych zamków gotyckich w Polsce. Zbudowany w XIV wieku, służył jako siedziba administratorów kapituły warmińskiej, w tym Mikołaja Kopernika. Obecnie mieści się tu Muzeum Warmii i Mazur, które oferuje bogate zbiory związane z historią regionu.


Katedra św. Jakuba


Katedra św. Jakuba to imponująca gotycka świątynia, która jest jednym z najważniejszych zabytków Olsztyna. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku, a w jej wnętrzu znajdują się cenne dzieła sztuki sakralnej, w tym gotyckie ołtarze i renesansowe malowidła.


Jeziora Olsztyna


Olsztyn, znany jako „miasto nad jeziorami”, otoczony jest aż 15 jeziorami. Największe z nich, Jezioro Ukiel, to popularne miejsce rekreacji i sportów wodnych. Wokół jezior znajdują się liczne ścieżki spacerowe i rowerowe, które przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku.


Nieoczywiste miejsca w Olsztynie


Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne


Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie to miejsce, gdzie można podziwiać gwiazdy i poznawać tajemnice kosmosu. Planetarium oferuje seanse astronomiczne i edukacyjne, które przybliżają odwiedzającym wiedzę o Wszechświecie.


Łaźnia Miejska


Zabytkowa Łaźnia Miejska, zbudowana na początku XX wieku, jest jednym z nieoczywistych, ale fascynujących miejsc w Olsztynie. Obecnie służy jako centrum kultury i sztuki, gdzie odbywają się różne wystawy, koncerty i warsztaty.


Stare Miasto


Olsztyńskie Stare Miasto to urokliwe miejsce, pełne zabytkowych kamienic, wąskich uliczek i klimatycznych kawiarenek. Spacerując po Starym Mieście, można poczuć atmosferę dawnych czasów i odkryć liczne zakątki z bogatą historią.


Ciekawostki o Olsztynie


Murale i sztuka uliczna


Olsztyn słynie z pięknych murali i sztuki ulicznej. Wiele z nich można znaleźć na ścianach budynków w centrum miasta, tworząc kolorową i inspirującą przestrzeń. Murale te często nawiązują do historii i kultury Olsztyna, czyniąc miasto żywą galerią sztuki.


Kopernikowskie ślady


W mieście można znaleźć wiele miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem, takich jak zamek, gdzie mieszkał, czy pamiątkowe tablice i pomniki. Olsztyn jest dumny ze swojego związku z wielkim astronomem, a jego ślady można odkrywać podczas spacerów po mieście.


Festiwale i wydarzenia kulturalne


Olsztyn to miasto pełne życia kulturalnego.

Co roku odbywają się tu liczne festiwale, koncerty i imprezy plenerowe. Do najważniejszych należą Olsztyńskie Lato Artystyczne, Kortowiada – juwenalia olsztyńskie oraz Festiwal Podróżniczy „Śladami Marzeń”.


Podsumowanie


Olsztyn to miasto pełne historii, kultury i naturalnych uroków. Odkrywanie jego tajemnic i ciekawostek to wspaniała przygoda dla każdego turysty.
Następnym krokiem na Twojej podróży może być zwiedzenie innych miast Warmii i Mazur lub odkrywanie przyrodniczych skarbów tego regionu, takich jak liczne jeziora i parki krajobrazowe. Już teraz zapraszamy do Giżycka i Malborka.

Dodaj komentarz