Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Technologia

27 października 2023

Żarówka LED?

Żarówki żarnikowe były powszechnie używane przez dziesięciolecia, ale były mało energooszczędne, ponieważ duża część energii była tracona na produkcję ciepła. W miarę upływu czasu technologia żarówki uległa poprawie, ale nadal była mało efektywna pod względem zużycia energii.


LED (Light Emitting Diode – Dioda Emitująca Światło): Technologia LED wyewoluowała znacznie później, w latach 60. XX wieku. Pierwsza jasna dioda elektroluminescencyjna (LED) została wynaleziona przez Nicka Holonyaka Jr. z firmy General Electric w 1962 roku. Była to dioda o kolorze czerwonym. Początkowo LED były stosowane głównie jako wskaźniki w różnych urządzeniach elektronicznych.


W latach 90. XX wieku technologia LED zaczęła rozwijać się szybko, a diody LED zaczęły emitować różne kolory światła, w tym biały. Wraz z rozwojem technologii, LED stały się coraz bardziej energooszczędne i trwałe. Obecnie są szeroko stosowane w oświetleniu, telewizorach, wyświetlaczach komputerów, smartfonach i wielu innych urządzeniach elektronicznych. Diody LED są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki żarnikowe i mają znacznie dłuższą żywotność, co sprawia, że są bardziej przyjazne dla środowiska i oszczędzają energię elektryczną.

Dodaj komentarz