Światowy Dzień Pizzy to święto, które 17 stycznia celebruje się głównie w słonecznej Italii, a zwłaszcza w Neapolu, z którego wywodzi sie pizza. To danie znane i lubiane niemal w każdym zakątku świata.
Pizza, czyli symbol Włoskiej kuchnii. Posiada mnówstwo wariantów, a każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. W ciągu roku we Włoszech wypieka się blisko 3 miliardy placków. Używa się do tego 200 tysięcy ton mąki, 225 tysięcy ton mozzarelli i 260 tysięcy ton sosu pomidorowego. Co ciekawe, to nie Włosi, a Amerykanie jedzą najwięcej pizzy na świecie. Na jednego amerykanina przypada średnio 13 kg pizzy.
Drożej się nie da
Najdroższa pizza świata powstała w restauracji Industry Kitchen w Nowym Jorku w USA i kosztowała 2700 dolarów. Na pizzy znajdowały się, m.in: płatki z 24-karatowego złota, najdroższy na świecie kawior, strasburski pasztet foie gras, jadalne kwiaty i brytyjski ser pleśniowy Stilton. Aby było jeszcze droższej, pizza została wypieczona na spodzie truflowym z dodatkiem atramentu z kałamarnicy.
Największa pizza świata
Warto wspomnieć, że w 2010 roku w Krakowie powstała największa pizza na świecie. Przy jej wypieku pracowało wtedy ponad 200 kucharzy. Mierzyła ona 1 kilometr, 10 metrów i 28 centymetrów długości. W 2015 roku rekord ten został jednak pobity. W Mediolanie 60 kucharzy pokonało Polaków o około pół kilometra.
W 2017 roku sztuka wypiekania pizzy znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przepis na pyszną domową Margheritę znajdziecie tutaj:
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.