Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ciekawostki

17 stycznia 2024

Światowy Dzień Pizzy. Zjedz swoją ulubioną

Światowy Dzień Pizzy to święto, które 17 stycznia celebruje się głównie w słonecznej Italii, a zwłaszcza w Neapolu, z którego wywodzi sie pizza. To danie znane i lubiane niemal w każdym zakątku świata.

Pizza, czyli symbol Włoskiej kuchnii. Posiada mnówstwo wariantów, a każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. W ciągu roku we Włoszech wypieka się blisko 3 miliardy placków. Używa się do tego 200 tysięcy ton mąki, 225 tysięcy ton mozzarelli i 260 tysięcy ton sosu pomidorowego. Co ciekawe, to nie Włosi, a Amerykanie jedzą najwięcej pizzy na świecie. Na jednego amerykanina przypada średnio 13 kg pizzy.

Drożej się nie da

Najdroższa pizza świata powstała w restauracji Industry Kitchen w Nowym Jorku w USA i kosztowała 2700 dolarów. Na pizzy znajdowały się, m.in: płatki z 24-karatowego złota, najdroższy na świecie kawior, strasburski pasztet foie gras, jadalne kwiaty i brytyjski ser pleśniowy Stilton. Aby było jeszcze droższej, pizza została wypieczona na spodzie truflowym z dodatkiem atramentu z kałamarnicy.

Największa pizza świata

Warto wspomnieć, że w 2010 roku w Krakowie powstała największa pizza na świecie. Przy jej wypieku pracowało wtedy ponad 200 kucharzy. Mierzyła ona 1 kilometr, 10 metrów i 28 centymetrów długości. W 2015 roku rekord ten został jednak pobity. W Mediolanie 60 kucharzy pokonało Polaków o około pół kilometra.

W 2017 roku sztuka wypiekania pizzy znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przepis na pyszną domową Margheritę znajdziecie tutaj:

Dodaj komentarz

Tagi pizza Włochy