Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Podpowiadamy

24 stycznia 2024

Zeszyt na notatki niani

ZESZYT NA NOTATKI 

Zaczęło się wiele lat temu od zwykłych karteczek, które zostawiałam w kuchni na blacie. Pisałam na nich godziny posiłków, które podawałam chłopcu w ciągu dnia, gdy z nim byłam. Rodzice mogli w każdej chwili zajrzeć do niej i poznać szczegóły.

System ten sprawdził się w komunikacji i w organizacji całego dnia. Skoro zdał egzamin, czemu nie wykorzystać go w kolejnych domach? Do godzin posiłków powoli dołączałam kolejne punkty.

Pomagałam w wychowaniu dziecka kilka miesięcy przed jego adopcją. Cała rodzina była podekscytowana pojawieniem się maleństwa w domu.

Chwile szczęścia przeplatały się z chwilami strachu i bezradności. By pomóc domownikom ogarnąć się w nowych obowiązkach – wprowadziłam zeszyt.

Format A4, bo wzięliśmy pod uwagę wszystkie wydarzenia z życia dziecka, które będziemy tam notować. Było tam zupełnie wszystko od momentu obudzenia się do pójścia spać.

* pobudka

* poranna toaleta

* kaszka

* witaminy

* kupa

* zabawa

* owoce

* drzemka

* spacer

* obiad

*… itd.

Przy każdym punkcie godzina i ewentualnie jakieś szczegóły:

> przewrócenie się na bok

> pierwszy ząbek

> reakcja uśmiechem na swoje imię

> pierwsze słowo

> pierwszy krok

> … itp.

To tylko niewielka ilość punktów, które ujmowałam w zeszycie. Co rodzina, to nowe zapiski 👶🤗

Mogłam posunąć się o krok dalej i wpisywać nazwę kremu do skóry maluszka, a także rodzaju pieluch i chusteczek używanych w danym czasie, by w razie pojawiającej się alergii – móc wykluczyć ten produkt i obserwować reakcję skóry na tę zmianę.

W zależności od wieku dziecka punkty w zeszycie ulegały zmianie, bądź przesunięciu w czasie. Cała rodzina w każdej chwili mogła zajrzeć do zeszytu i dowiedzieć się o swoim wychowanku ogromu szczegółów.

Taki zeszyt był świetną pomocą dla pediatry podczas wizyty, bo mógł on zobaczyć jak wygląda dzień z życia niemowlęcia. Łatwiej było mu wtedy ocenić sposób wychowania oraz dopasować opiekę medyczną do jego dnia.

Podczas spotkania przyszłych rodziców z pracownicami ośrodka adopcyjnego, został pokazany im ten zeszyt. Panie były wyraźnie zaskoczone, bo mogły przeczytać w nim praktycznie wszystko o opiece nad dzieckiem od pierwszego miesiąca przebywania w tej rodzinie do teraz. Zeszyt był zabrany z domu nie w celu pokazania go, tylko rodzice wzięli go odruchowo, by nadal notować wszelkie zdarzenia związane z maleństwem 😊👶🤗

Takim sposobem powstał zeszyt wspomnień – pamiątka na lata. Zwykły notes, w którym są przypadkowo wpisane numery telefonów, czy adres jakiegoś sklepu lub… odbicie spodu kubka po wylanej kawie.

Taka była codzienność, w której dane nam było zapisywać przeżyte chwile i postępy w rozwoju dziecka, a dla niego to będzie część dziedzictwa 💗🍀

-Urszula Przekop

Dodaj komentarz