– „Nudzę się” – włącza mi się tryb znalezienia dziecku zajęcia. Na liście zabaw znalazły się :
* gry planszowe
* malowanki
* wyklejanki / książki z naklejkami
* czytanki
* puzzle
* klocki
* budowle lego
* gra w piłkę
* itp.
Nawet jeśli szkrab zaciekawił się którąś z propozycji, trwało to krótko. W pokoju robił się coraz większy bałagan, a o sprzątaniu nie było mowy. Rosła moja frustracja, a jego zniecierpliwienie.
Zaproponowałam wizytę w kuchni, gdzie mogliśmy wspólnie coś zrobić, na przykład :
* upiec ciasteczka
* ugotować ryż lub makaron
* zrobić sałatkę owocową
* itd.
Zapał trwał kilka minut i znów bezradność…
Po latach obserwacji już wiem, że „szukanie na siłę” przynosi niezadowalający skutek. Tak bardzo chciałam go czymś zająć, że… zapomniałam o nim. O jego uczuciach i samopoczuciu.
Gdy wiem, że jest zdrowy i nic mu nie dolega, pytam :
– „Czy jest coś, co chciałbyś robić?”
– „Na co masz ochotę?”
– „Chcesz to zrobić sam, czy mam Ci towarzyszyć?”
Podsuwanie pomysłów może nie pomóc, ale pytania o jego chęci mogą mu uświadomić, czy chce czegoś szczególnego, czy jednak nie.
Nudzenie się nie jest niczym złym. Każdy może mieć dzień, kiedy nic się nie chce, choć… coś by się chciało 🤔☺️ Pozwalam dziecku na nudzenie się. I choć na początku jest zaskoczone tym, że nic nie robimy, poddaje się temu. A ja po prostu jestem przy nim, ale tylko chwilkę, bo chcę, by ponudził się sam.
Bywa, że marudzi, popłakuje, lamentuje i narzeka po swojemu. Nie przeszkadzam mu w tym, jestem obok. Wiem, że nie potrafi nazwać swoich uczuć, a zebrane w nim emocje muszą znaleźć ujście. Dlatego po prostu czekam cierpliwie, aż uspokoi się.
Wcale nie jestem zaskoczona, gdy słyszę, że bawi się w swoim pokoju. Wiem, że wyciszył się i już bez frustracji mógł zająć się dokładnie tym, na co miał ochotę.
Od kilku lat stosuję ten schemat. Moi wychowankowie mają półtora roku do trzech i pół lat. Daję im czas na nudę, bo wiem, że pozwoli im ona rozwinąć wyobraźnię. Chyba tak to działa ☺️, bo później spod ich rąk wychodzą niezłe dzieła sztuki 🍁🍀
-Urszula Przekop
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.