Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ciekawostki

15 stycznia 2024
TM

Blue Monday. Czym jest i jak go przetrwać? Odpowiadamy!

Blue Monday czyli najbardziej depresyjny dzień w roku wypada zawsze w styczniu, w trzeci poniedziałek miesiąca. W 2024 roku jest to 15 stycznia. Skąd się wziął Blue Monday i jak go przetrwać? Wyjaśniamy na ZzaOceanu.com

Termin Blue Monday został stworzony przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnala w 2004 roku. Na podstawie specjalnego wzoru matematycznego, wyliczył, kiedy nasze samopoczucie jest najgorsze. W obliczeniach kierował się kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest fakt, że ten dzień jest krótki i zwykle słabo nasłoneczniony. Co więcej, często towarzyszą mu złe warunki atmosferyczne jak opady deszczu, śniegu lub uporczywy wiatr.

Kolejnym czynnikiem, który Cliff Arnal wziął pod uwagę to postanowienia noworoczne. Kiedy na początku miesiąca wiele osób z entuzjazmem tworzy listę planów na nowy rok, w jego połowie okazuje się, że jest już nieaktualna, a to może wprowadzić w poczucie bezsilności i rezygnacji. 

Jak przetrwać Blue Monday?

Ulubiony film, serial, muzyka, czy miło spędzony czas z rodziną lub przyjaciółmi powinień złagodzić objawy Blue Monday. Możemy też nieco osłodzić sobie życie. Tu doskonale sprawdzą się wasze ulubione słodycze czy przekąski. Warto wspomnieć, że Cliff Arnal, czyli twórca Blue Monday kilka lat po utworzeniu tego terminu przyznał, że metodę obliczenia stworzył dla jednej z agencji PR, która pracowała nad reklamą wycieczki jednego z biur podróży. Wycieczka miała pomóc pokonać chandrę i przygnębienie. Dlatego może warto pomyśleć o małej wycieczce lub zaplanować tegoroczne wakacje.

Dodaj komentarz