Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Księżyc się kurczy. Co to znaczy dla Ziemian?

Wiadomości
31 stycznia 2024

W ciągu ostatnich kilkuset milionów lat obwód Księżyca zmniejszył się prawie o 50 metrów. Z tego powodu na srebrnym globie pojawiają się ruchy sejsmiczne i uskoki. To niesie za sobą poważne konsekwencje, szczególnie dla planów NASA dotyczących lądowania ludzi na Księżycu w 2026 roku.

Wnętrze Księżyca cyklinie się ochładza, a to prowadzi do kurczenia się naszego największego naturalnego satelity. Naukowcy porównują go do winogrona, które z czasem może zamienić się w wysuszoną rodzynkę. Kurczenie się księzyca powoduje, że jego sztywna i krucha powierzchnia pęka, tworząc uskoki i ruchy sejsmiczne.

Co z misją Artemis?

W 2026 roku NASA planuje wysłać ludzi na Księżyc w ramach programu Artemis, który ma na celu zbadanie i zagospodarowanie zasobów Księżyca. Szczególnie atrakcyjny wydaje się być biegun południowy naszego satelity. Znajdują sie na nim obszary, które mogą zawierać lód wodny, który może być użyty m.in. do produkcji wody, tlenu i paliwa rakietowego. Niestety ruchy sejsmiczne mogą nieść za sobą poważne konsekwencje podczas lądowania załogi na biegunie południowym. Mogą one uszkodzić lub zasypać lądowniki oraz różne pojazdy lub bazy księżycowe. Mogą także utrudnić komunikację i nawigację na Księżycu. Dlatego NASA wciąż monitoruje i bada sytuację na księżycu. Pomoże to zaprojektować sprzęt i procedury, które będą miały za zadanie chronić ludzi i maszyny przed nieprzewidzianymi zdarzeniami na Księżycu.


Dodaj komentarz

Tagi NASA Świat