„Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Woźniaka, wybitnego kompozytora i pieśniarza, przyjaciela Biblioteki Narodowej” – napisano w komunikacie.
Tadeusz Woźniak skomponował kilkaset piosenek oraz muzykę do prawie stu inscenizacji teatralnych, przedstawień Teatru Telewizji oraz filmów dokumentalnych i animowanych. Muzyczną wizytówką artysty jest utwór „Zegarmistrz światła”, za wykonanie którego w 1972 roku otrzymał nagrodę główną podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wylansował między innymi takie utwory jak „Smak i zapach pomarańczy” oraz „To będzie syn”.
Zadebiutował w 1966 roku pod pseudonimem „Daniel Dan” w zespole Dzikusy; rok później – jako kompozytor. W trakcie swojej kariery stworzył muzykę do wierszy Tuwima, Herberta, Chorążuka i Stachury, wykonywanych potem przez Michała Bajora, Bernarda Ładysza, Andrzeja Poniedzielskiego, Krystynę Prońko, Zbigniewa Wodeckiego i wielu innych artystów.
Tadeusz Woźniak przekazał swoje archiwum do zbiorów Biblioteki Narodowej. Rękopis jego najbardziej znanego utworu „Zegarmistrz światła” prezentowany jest na wystawie stałej w Pałacu Rzeczypospolitej obok dzieł Fryderyka Chopina, Krzysztofa Komedy i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Muzyk został odznaczony między innymi Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Złotym Krzyżem Zasługi. Za działalność społeczną został uhonorowany nagrodą „Piękniejsza Polska” przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Tadeusz Woźniak miał 77 lat.
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Biblioteka Narodowa/AKrol/w mk
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.